Number: IVR-7561A
| Product Details: | |
| Number: | IVR-7561A |
| Description: | Innovera® 7563A, 7562A, 7561A, 7560A Toner Cartridge Remanufactured Cyan Replacement for 314A (Q7561A), 3,500 Page-Yield |
| Additional Information: |
| Status: | Deleted |
| Manufacturer Number: | 7561A |
| Manufacturer Name: | INNOVERA |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | School Supplies, Printing Supplies, Toner Cartridges |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 44103103 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Remanufactured | Yes |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Page-Yield | 3,500 |
| Total Recycled Content Percent | 89% |
| Global Product Type | Toner/Toner Cartridges |
| Device Types | Laser Printer |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Supply Type | Toner |
| Color(s) | Cyan |
| For Use With | HP Color LaserJet 2700, 2700N, 3000N, 3000DN, 3000DTN |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 89% |
| Market Indicator (Cartridge Number) | 314A |
| Replacement For | Q7561A |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.16884 |
| Height: | 5.625 |
| Length: | 15.5 |
| Shipping Dimensions: | 15.5" x 9.438" x 5.625" |