Number: IVR-7570A
| Product Details: | |
| Number: | IVR-7570A |
| Description: | Innovera® 7570A Laser Cartridge Remanufactured Black Toner, Replacement for 70A (Q7570A), 15,000 Page-Yield |
| Additional Information: |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 7570A |
| Manufacturer Name: | INNOVERA |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | School Supplies, Printing Supplies, Toner Cartridges |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 44103103 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Market Indicator (Cartridge Number) | 70A |
| Supply Type | Toner |
| Global Product Type | Toner/Toner Cartridges |
| Page-Yield | 15,000 |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Remanufactured | Yes |
| Device Types | Laser Printer |
| Color(s) | Black |
| For Use With | HP LaserJet M5025mfp, M5035mfp Series |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Replacement For | Q7570A |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 89% |
| Total Recycled Content Percent | 89% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.64706 |
| Height: | 8.0 |
| Length: | 18.75 |
| Shipping Dimensions: | 18.75" x 12.75" x 8.0" |