Number: IVR-83027A
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
Price Unavailable. Call
1-800-860-8891 for price.
1-800-860-8891 for price.
| Product Details: | |
| Number: | IVR-83027A |
| Description: | Innovera® 83027, 83027A, 83027PK2 Laser Cartridge Remanufactured Black Toner, Replacement for 27A (C4127A), 6,000 Page-Yield |
| Additional Information: |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 83027A |
| Manufacturer Name: | INNOVERA |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | School Supplies, Printing Supplies, Toner Cartridges |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 44103103 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | 27A, 4000, 4050 C4127A, 83027A, BSN38686, Remanufactured, Co, ELI75054, High-Yield, Laser, Laser Cartridge, Laser Printer, Laser Printer Supplies, Laser Supplies/Cartridges, LaserJet, Print Cartridge, Printer Supplies/Accessories, Replacement, Replacement Ink Cartridges, Toner |
| For Use With | HP LaserJet 4000, 4050 Series |
| Color(s) | Black |
| Market Indicator (Cartridge Number) | 27A |
| Total Recycled Content Percent | 89% |
| Device Types | Laser Printer |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Compliance Standards | RoHS Compliant |
| Replacement For | C4127A |
| Remanufactured | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 89% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Page-Yield | 6,000 |
| Supply Type | Toner |
| Global Product Type | Toner/Toner Cartridges |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.76203 |
| Height: | 5.625 |
| Length: | 15.5 |
| Shipping Dimensions: | 15.5" x 9.438" x 5.625" |