Number: IVR-83049A
Safety Data Sheets:
Ships in 2 days
| Product Details: | |
| Number: | IVR-83049A |
| Description: | Innovera® 83049A, 83049X Laser Cartridge Remanufactured Black Toner, Replacement for 49A (Q5949A), 2,500 Page-Yield |
| Additional Information: |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 83049A |
| Keywords | 4, 83049A, BSN38666, Remanufactured, Black, ELI75110, Laser, Laser Cartridge, Laser Printer, Laser Printer Supplies, Laser Supplies/Cartridges, LaserJet 1160, 1320, 3390 Series Q5949A, Print Cartridge, Printer Supplies/Accessories, Replacement, Replacement Ink Cartridges, Toner |
| Remanufactured | Yes |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Total Recycled Content Percent | 89% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Page-Yield | 2,500 |
| Global Product Type | Toner/Toner Cartridges |
| Device Types | Laser Printer |
| Color(s) | Black |
| Supply Type | Toner |
| For Use With | HP LaserJet 1320 Series, 3390, 3392 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 89% |
| Market Indicator (Cartridge Number) | 49A |
| Compliance Standards | RoHS Compliant |
| Replacement For | Q5949A |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.56748 |
| Height: | 7.75 |
| Length: | 14.25 |
| Shipping Dimensions: | 14.25" x 10.0" x 7.75" |