Number: IVR-83049X
1-800-860-8891 for price.
Ships in 2 days
| Product Details: | |
| Number: | IVR-83049X |
| Description: | Innovera® 83049A, 83049X Laser Cartridge Remanufactured Black High-Yield Toner, Replacement for 49X (Q5949X), 6,000 Page-Yield |
| Additional Information: |
| Status: | Deleted |
| Manufacturer Number: | 83049X |
| Market Indicator (Cartridge Number) | 49X |
| Supply Type | Toner |
| Global Product Type | Toner/Toner Cartridges |
| Page-Yield | 6,000 |
| Compliance Standards | RoHS Compliant |
| Device Types | Laser Printer |
| Color(s) | Black |
| For Use With | HP LaserJet 1320 Series, 3390, 3392 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Replacement For | Q5949X |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Yield Type | High-Yield |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 89% |
| Total Recycled Content Percent | 89% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.49669 |
| Height: | 7.5 |
| Length: | 14.0 |
| Shipping Dimensions: | 14.0" x 10.0" x 7.5" |