Number: IVR-83061
1-800-860-8891 for price.
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | IVR-83061 |
| Description: | Innovera® 83061, 83061A Laser Cartridge Remanufactured Black High-Yield Toner, Replacement for 61X (C8061X), 10,000 Page-Yield |
| Additional Information: |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 83061 |
| For Use With | HP LaserJet 4100 Series |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 89% |
| Yield Type | High-Yield |
| Page-Yield | 10,000 |
| Total Recycled Content Percent | 89% |
| Global Product Type | Toner/Toner Cartridges |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Remanufactured | Yes |
| Supply Type | Toner |
| Color(s) | Black |
| Device Types | Laser Printer |
| Market Indicator (Cartridge Number) | 61X |
| Replacement For | C8061X |
| Compliance Standards | RoHS Compliant |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Unit Pack: | 1 |
| Density: | 8.03213 |
| Height: | 5.625 |
| Length: | 15.5 |
| Shipping Dimensions: | 15.5" x 9.438" x 5.625" |
| Upc Code: | 50686024830615 |
| Case Cube: | 0.5727 |
| Weight: | 4.6 |
| Width/Diameter: | 9.438 |
| Unit: Case | |
| Unit: | Case |
| Unit Pack: | 1 |
| Density: | 8.03213 |
| Height: | 9.75 |
| Length: | 14.0 |
| Shipping Dimensions: | 14.0" x 7.25" x 9.75" |
| Upc Code: | 50686024830615 |
| Case Cube: | 0.5727 |
| Weight: | 4.6 |
| Width/Diameter: | 7.25 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Height: | 9.75 |
| Length: | 14.0 |