Number: IVR-83070A
| Product Details: | |
| Number: | IVR-83070A |
| Description: | Innovera® 83070A, 83071A, 83072A, 83073A Toner Cartridge Remanufactured Black Replacement for 308A (Q2670A), 6,000 Page-Yield |
| Additional Information: |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 83070A |
| Keywords | 83070A, Black Q2670A, Cartridge, Color, Color LaserJet 3500, 3550 Series, Consumables, Copier Supplies, Copier Toner, ELI75136, Remanufactured, Imaging, Publishing;HP Color LaserJet 3500 Series, 3550 Series, Reproduction, Technology, Toner |
| Market Indicator (Cartridge Number) | 308A |
| Supply Type | Toner |
| Global Product Type | Toner/Toner Cartridges |
| Page-Yield | 6,000 |
| Device Types | Laser Printer |
| Color(s) | Black |
| For Use With | HP Color LaserJet 3500, 3550, 3700 Series |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Replacement For | Q2670A |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 89% |
| Total Recycled Content Percent | 89% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.34254 |
| Height: | 8.0 |
| Length: | 14.38 |
| Shipping Dimensions: | 14.38" x 11.19" x 8.0" |