Number: IVR-83073A
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
Price Unavailable. Call
1-800-860-8891 for price.
1-800-860-8891 for price.
| Product Details: | |
| Number: | IVR-83073A |
| Description: | Innovera® 83070A, 83071A, 83072A, 83073A Toner Cartridge Remanufactured Magenta Replacement for 309A (Q2673A), 4,000 Page-Yield |
| Additional Information: |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 83073A |
| Manufacturer Name: | INNOVERA |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | School Supplies, Printing Supplies, Toner Cartridges |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 44103103 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | 83073A, Cartridge;HP Color LaserJet 3500, 3550 Series, Color, Consumables, Copier Supplies, Copier Toner, ELI75139, Remanufactured, Imaging, Magenta Q2673A, Publishing, Reproduction, Technology, Toner |
| Market Indicator (Cartridge Number) | 309A |
| Supply Type | Toner |
| Global Product Type | Toner/Toner Cartridges |
| Page-Yield | 4,000 |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Remanufactured | Yes |
| Device Types | Laser Printer |
| Color(s) | Magenta |
| For Use With | HP Color LaserJet 3500, 3550 Series |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Replacement For | Q2673A |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 89% |
| Total Recycled Content Percent | 89% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.34254 |
| Height: | 8.0 |
| Length: | 14.38 |
| Shipping Dimensions: | 14.38" x 11.19" x 8.0" |