Number: IVR-W2123A
Safety Data Sheets:
Ships next day
| Product Details: | |
| Number: | IVR-W2123A |
| Description: | Innovera® 212A Toner Remanufactured Magenta Replacement for (W2123A), 4,500 Page-Yield |
| Additional Information: |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | W2123A |
| Manufacturer Name: | INNOVERA |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | School Supplies, Printing Supplies, Toner Cartridges |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 44103103 |
| Warranty | Manufacturer's two-year warranty. |
| Market Indicator (Cartridge Number) | 212A |
| Supply Type | Toner |
| Product Compostability Indicator | N |
| Global Product Type | Toner/Toner Cartridges |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Page-Yield | 4,500 |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Remanufactured | Yes |
| Device Types | Laser Printer |
| Color(s) | Magenta |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Replacement For | W2123A |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 85% |
| Total Recycled Content Percent | 85% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.38053 |
| Height: | 7.375 |
| Length: | 14.0 |
| Shipping Dimensions: | 14.0" x 4.5" x 7.375" |