Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Scott® Pro Slimroll™ Towels. 1-ply. 8 in. X 580 ft. White/Orange Core. 6 rolls/carton.
Manufacturer Number: 47035
Number: KCC-47035
Add item to cart:
$155.68
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | KCC-47035 |
| Description: | Scott® Pro Slimroll™ Towels. 1-ply. 8 in. X 580 ft. White/Orange Core. 6 rolls/carton. |
| Additional Information: |
These are high capacity compact paper roll towels for use with Scott® Pro™ Slimroll dispensers. They are highly absorbent for less waste, and the high capacity allows for less maintenance time, run-outs, and complaints. The dispenser for these towels fits into compact spaces which are usually too small for roll towels, such as next to sinks, in breakrooms, etc. They are touchless and can dispense three times more towels per unit than folded towels. These towels are compostable, exceed EPA guidelines for post-consumer waste, and are FSC® and ECOLOGO® certified. |
| Status: | Special Order |
| Manufacturer Number: | 47035 |
| Manufacturer Name: | Kimberly-Clark Professional |
| Color | white with orange core |
| Composition | paper |
| Brand | Slimroll |
| Ply | 1 |
| Size | 8 inches X 580 feet |
| Case count | 6 |
| Core | 1.75 inches |
| Supplier categories | Food Service, Kitchen Supplies, Towels & Wipes |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 52121704 |
| Keywords | Hand Towels, Hard Roll Towel, Slimroll, Small Hard Roll Towel |
| Total Recycled Content Percent | 70% |
| Product Compostability Location | Both-Home and Commercial Facility |
| Product Compostability Indicator | Y |
| Application | General Purpose, Hand Washing |
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| For Use With | Scott® KCC47091, KCC47092 |
| Dirt Types | Bacteria, Dust, Germs, Grime |
| Color(s) | White |
| Scent | Unscented |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Case Count | 6 |
| Roll Length | 580 ft |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Core Size | 1.75" |
| Diameter | 5.75" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Certification | Certification Not Required: Inherently Compostable |
| Compliance Standards | EPA Certified, EcoLogo Certified, LEED Applicable, Level 1 Certified |
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
| Product Packaging | Roll |
| Special Features | For Scott Mod Slimroll Orange Core Dispensers |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Width | 8" |
| Number of Plies | 1 |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 696 |
| Material(s) | Paper |
| Length | 580 ft |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 12.54888 |
| Height: | 8.5 |
| Length: | 18.25 |
| Shipping Dimensions: | 18.25" x 12.25" x 8.5" |
| Upc Code: | 10036000470359 |
| Case Cube: | 1.0997 |
| Weight: | 13.8 |
| Width/Diameter: | 12.25 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 12.54888 |
| Height: | 8.5 |
| Length: | 18.25 |
| Shipping Dimensions: | 18.25" x 12.25" x 8.5" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 1.0997 |
| Weight: | 13.8 |
| Width/Diameter: | 12.25 |






