Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Command™ General Purpose Hooks Multi-Pack, Large, Plastic, White, 5 lb Capacity, 3 and 6 Strips/Pack
Manufacturer Number: 17003-3ES
Number: MMM-17003VP3
Add item to cart:
$14.20
/ Package
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | MMM-17003VP3 |
| Description: | Command™ General Purpose Hooks Multi-Pack, Large, Plastic, White, 5 lb Capacity, 3 and 6 Strips/Pack |
| Additional Information: |
Damage-free hanging that holds strongly and removes cleanly. Fast and easy to hang. Works on a variety of surfaces including paint, wood, tile and more. No more nails, screws and tacks. Can be reused again and again with a Command™ Refill Strip. Forget about nails, screws and tacks, Command™ Hooks are fast and easy to hang and hold a surprising amount of weight. Command™ adhesive on the hook backs stick to many surfaces, including paint, wood, tile and more yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command™ Refill Strip, so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 17003-3ES |
| Manufacturer Name: | 3M Company |
| Supplier categories | Furniture, Garment Racks & Hangers, Hangers/Hooks |
| Country of origin | MX |
| Unspsc | 44111510 |
| Keywords | 3M, Cloakrooms, Closets, Clothes, Clothing, Coats, Hangers/Hooks, Hangers/Hooks-Hook, Storage |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Hanger Color | White |
| Maximum Weight Capacity | 5 lbs |
| Hanger Material | Plastic |
| Package Includes | (3) Hooks, (6) Strips |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | Utility Hooks—Plastic hooks. |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Adhesive, Magnetic & Suction Hooks |
| Hook Base Material | Plastic |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Limited Warranty and Limitation of Liability (for product sold in USA): This product will be free from manufacturing defects. If defective, your exclusive remedy shall be, at 3M's option, product replacement or refund. 3M will not be liable for any loss or damage arising from this product, whether direct, indirect, special, incidental or consequential. |
| Depth | 0.88" |
| Hook Color | White |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Height | 3.88" |
| Width | 1.25" |
| Mounting Details | Wall |
| Hanger/Hook Type | Hook |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Hangers/Hooks | 3 |
| Hook Material | Plastic |
| Size | Large |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 4.84183 |
| Height: | 2.0 |
| Length: | 6.3 |
| Shipping Dimensions: | 6.3" x 4.3" x 2.0" |
| Upc Code: | 051131949416 |
| Case Cube: | 0.03098 |
| Weight: | 0.15 |
| Width/Diameter: | 4.3 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Unit Pack: | 720 |
| Density: | 3.08571 |
| Height: | 8.2 |
| Length: | 14.0 |
| Shipping Dimensions: | 14.0" x 12.0" x 8.2" |
| Upc Code: | 50051131949411 |
| Case Cube: | 0.79722 |
| Weight: | 2.46 |
| Width/Diameter: | 12.0 |





