Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Command™ Clear Hooks and Strips Mini, Plastic, 0.5 lb Capacity, 18 24 Strips/Pack
Manufacturer Number: 17006CLR-18ES
Number: MMM-17006CLRVP
Add item to cart:
$15.86
/ Package
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | MMM-17006CLRVP |
| Description: | Command™ Clear Hooks and Strips Mini, Plastic, 0.5 lb Capacity, 18 24 Strips/Pack |
| Additional Information: |
Clear hooks and strips blend in seamlessly. Damage-free hanging that holds strongly and removes cleanly. Fast and easy to hang. Works on a variety of surfaces including paint, wood, tile and more. No more nails, screws and tacks. Can be reused again and again with a Command™ Refill Strip. Forget about nails, screws and tacks, these clear hooks are fast and easy to hang and hold a surprising amount of weight! Command™ adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command™ Clear Refill Strip, so you can take down, move and reuse them again and again! |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 17006CLR-18ES |
| Manufacturer Name: | 3M Company |
| Supplier categories | Furniture, Garment Racks & Hangers, Hangers/Hooks |
| Country of origin | MX |
| Unspsc | 44111510 |
| Keywords | 3M, Adhesive, Adhesive Backing Strips, Cloakrooms, Closets, Clothes, Clothing, Coats, Command Adhesive, Hanger, Hook, Hooks, Micro Hook, Storage, Utility Hook |
| Mounting Details | Adhesive |
| Depth | 0.44" |
| Package Includes | (18) Hooks, (24) Strips |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Limited Warranty and Limitation of Liability (for product sold in USA): This product will be free from manufacturing defects. If defective, your exclusive remedy shall be, at 3M's option, product replacement or refund. 3M will not be liable for any loss or damage arising from this product, whether direct, indirect, special, incidental or consequential. |
| Height | 1.13" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 0.88" |
| Hanger/Hook Type | Hook |
| Size | Mini |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Hook Material | Plastic |
| Hook Base Material | Plastic |
| Hanger Material | Plastic |
| Maximum Weight Capacity | 0.5 lb |
| Special Features | Clear Mini Hooks—Value Pack--Stock up and save! |
| Hook Color | Clear |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Hanger Color | Clear |
| Global Product Type | Adhesive, Magnetic & Suction Hooks |
| Number of Hangers/Hooks | 18 |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 6.59229 |
| Height: | 1.3 |
| Length: | 6.9 |
| Shipping Dimensions: | 6.9" x 4.0" x 1.3" |
| Upc Code: | 051141346953 |
| Case Cube: | 0.01972 |
| Weight: | 0.13 |
| Width/Diameter: | 4.0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 2.68393 |
| Height: | 6.4 |
| Length: | 14.0 |
| Shipping Dimensions: | 14.0" x 12.0" x 6.4" |
| Upc Code: | 50051141346958 |
| Case Cube: | 0.62222 |
| Weight: | 1.67 |
| Width/Diameter: | 12.0 |





