Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Command™ Clear Hooks and Strips Medium, Plastic, 2 lb Capacity, 50 with Adhesive Strips/Carton
Manufacturer Number: 17091CLRCABPK
Number: MMM-17091CLRCABP
Add item to cart:
$94.65
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | MMM-17091CLRCABP |
| Description: | Command™ Clear Hooks and Strips Medium, Plastic, 2 lb Capacity, 50 with Adhesive Strips/Carton |
| Additional Information: |
Clear hooks and strips blend in seamlessly. Damage-free hanging that holds strongly and removes cleanly. Fast and easy to hang. Works on a variety of surfaces including paint, wood, tile and more. No more nails, screws and tacks. Can be reused again and again with a Command™ Refill Strip. Forget about nails, screws and tacks, these clear hooks are fast and easy to hang and hold a surprising amount of weight! Command™ adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command™ Clear Refill Strip, so you can take down, move and reuse them again and again! |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 17091CLRCABPK |
| Stock Number: | 7100306753 |
| Manufacturer Name: | 3M Company |
| Case count | 50 Each |
| Supplier categories | Furniture, Garment Racks & Hangers, Hangers/Hooks |
| Country of origin | MX |
| Unspsc | 44111510 |
| Keywords | Cloakrooms, Closets, Clothes, Clothing, Coats, Hanger-Hooks, Storage, Utility Hooks |
| Depth | 1" |
| Case Count | 50 Each |
| Hook Base Material | Plastic |
| Size | Medium |
| Hanger Color | Clear |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Hanger Material | Plastic |
| Special Features | Clear Plastic Hooks—Cabinet Pack - Individually wrapped hooks with adhesive strips. |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Number of Hangers/Hooks | 1 |
| Hanger/Hook Type | Hook |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Package Includes | (50) Hooks, (50) Strips |
| Height | 2.38" |
| Hook Material | Plastic |
| Disclaimer Statement | Limited Warranty and Limitation of Liability (for product sold in USA): This product will be free from manufacturing defects. If defective, your exclusive remedy shall be, at 3M's option, product replacement or refund. 3M will not be liable for any loss or damage arising from this product, whether direct, indirect, special, incidental or consequential. |
| Hook Color | Clear |
| Width | 1" |
| Mounting Details | Adhesive |
| Maximum Weight Capacity | 2 lbs |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Adhesive, Magnetic & Suction Hooks |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.97043 |
| Height: | 4.63 |
| Length: | 11.5 |
| Shipping Dimensions: | 11.5" x 5.63" x 4.63" |
| Upc Code: | 50068060639061 |
| Case Cube: | 0.17314 |
| Weight: | 1.38 |
| Width/Diameter: | 5.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Unit Pack: | 50 |
| Density: | 7.98792 |
| Height: | 11.5 |
| Length: | 5.625 |
| Shipping Dimensions: | 5.625" x 4.625" x 11.5" |
| Upc Code: | 051141367071 |
| Case Cube: | 0.17314 |
| Weight: | 1.383 |
| Width/Diameter: | 4.625 |





