Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Post-it® Easel Pads Super Sticky Self-Stick Vertical-Orientation Presentation Format (1.5" Rule), 25 x 30, White, Sheets, 2/Pack
Manufacturer Number: 561WL VAD 2PK
Number: MMM-561WLVAD2
Add item to cart:
$104.60
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | MMM-561WLVAD2 |
| Description: | Post-it® Easel Pads Super Sticky Self-Stick Vertical-Orientation Presentation Format (1.5" Rule), 25 x 30, White, Sheets, 2/Pack |
| Additional Information: |
Self-stick sheets of premium paper resists marker bleed-through. Sheets stick to most surfaces and can be repositioned without surface damage. Sturdy backcard has a handle for portability and slots to fit most easel stands. Rigid backcard stands without support. Sticks securely, removes cleanly and resists marker bleed-through. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 561WL VAD 2PK |
| Manufacturer Name: | 3M Company |
| Supplier categories | Office, Writing Pads & Self-Stick Notes, Easel Pads |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 14111514 |
| Note-Rule Lines per Sheet | 26 |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 25 x 30 |
| Headband Strip Color | Yellow/White |
| Product Compostability Indicator | N |
| Footnote 1 | Faint 1 1/2" ruling |
| Pad-Binding Type | Stapled |
| Color Family | White |
| Sheet-Ruling Color | Light Gray |
| Special Features | Vertical-Orientation |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Sheet Color | White |
| Sheet Perforation Details | Macro-Perforation |
| Sheet Rule/Format Type | Presentation Format |
| Global Product Type | Easel & Presentation Pads |
| Sheet Ruling Size | 1 1/2" |
| Back-Cover Material | Cardboard |
| Sheet Basis Weight (lb) | 18.5 lb Bond |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pad-Spine Width | 25" |
| Pad Length | 30" |
| Sheets per Pad | 30 |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 21.87748 |
| Height: | 1.0 |
| Length: | 34.8 |
| Shipping Dimensions: | 34.8" x 25.5" x 1.0" |
| Upc Code: | 50638060662767 |
| Case Cube: | 0.51354 |
| Weight: | 11.235 |
| Width/Diameter: | 25.5 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 21.87748 |
| Height: | 1.0 |
| Length: | 34.8 |
| Shipping Dimensions: | 34.8" x 25.5" x 1.0" |
| Upc Code: | 638060662762 |
| Case Cube: | 0.51354 |
| Weight: | 11.235 |
| Width/Diameter: | 25.5 |





