Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Post-it® Dispenser Notes Original Pop-up Refill Cabinet Pack, 3" x Beachside Cafe Collection Colors, 100 Sheets/Pad, 18 Pads/Pack
Manufacturer Number: R33018APCP
Number: MMM-R33018APCP
Add item to cart:
$47.90
/ Package
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | MMM-R33018APCP |
| Description: | Post-it® Dispenser Notes Original Pop-up Refill Cabinet Pack, 3" x Beachside Cafe Collection Colors, 100 Sheets/Pad, 18 Pads/Pack |
| Additional Information: |
Always there when you need to capture great ideas. Accordion-style notes are specially designed to work in Post-it® Note Dispensers. Unique adhesive designed for use on paper or in planners. Use for notes or reminders to yourself or others. Post-it® Dispenser Notes are recyclable. Post-it® Dispenser Notes, 3 x 3, are accordion-style notes specially designed to work in Post-it® Note Dispensers. With these notes, you'll always have a note nearby to capture great ideas. Unique adhesive is designed to work on paper or in planners. Use for notes or reminders to yourself or others. Great for office, school or work area. Post-it® Dispenser Notes are recyclable. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | R33018APCP |
| Manufacturer Name: | 3M Company |
| Supplier categories | Office, Writing Pads & Self-Stick Notes, Self-Stick Note Pads |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 14111530 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Note Dispenser Type | Cabinet Pack Tray |
| Footnote 1 | Cabinet Pack—Includes 18 Beachside Cafe Collection pads in a convenient tray to help you keep your supplies neat and organized |
| Dispenser Color/Design | Turquoise |
| Color Family | Multicolor |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | Beachside Cafe Collection Colors—Delicious colors inspired by a beautiful break at the beach. |
| Package Includes | (1) Cabinet Pack Tray |
| Self-Stick Pad Type | Pop-Up |
| Product Compostability Indicator | N |
| Shape | Square |
| Sheet Size (W x H) | 3" x 3" |
| Color(s) | Beachside Cafe Collection |
| For Use With | 3" x 3" Pop-Up Dispensers |
| Global Product Type | Pop-Up Pads |
| Material(s) | Paperboard |
| Number of Sheets per Pad | 100 |
| Disclaimer Statement | The specific Beachside Cafe Collection Colors included in this assortment may be randomly selected by the manufacturer when packaging the item. All possible colors may not be represented, and the item may not ship as shown. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Ruling | Unruled |
| Accepts Pad Size (W x H) | 3" x 3" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 29.62988 |
| Height: | 8.4 |
| Length: | 13.8 |
| Shipping Dimensions: | 13.8" x 7.3" x 8.4" |
| Upc Code: | 50076308931273 |
| Case Cube: | 0.48971 |
| Weight: | 14.51 |
| Width/Diameter: | 7.3 |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 40.27697 |
| Height: | 3.188 |
| Length: | 7.438 |
| Shipping Dimensions: | 7.438" x 3.188" x 3.188" |
| Upc Code: | 076308931278 |
| Case Cube: | 0.04375 |
| Weight: | 1.762 |
| Width/Diameter: | 3.188 |





