Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Pendaflex® SureHook® Reinforced Hanging Divider Folders 2" Expansion, 2 Dividers, 4 Fasteners, Letter Size, Green Exterior, 10/Box
Manufacturer Number: 59254
Number: PFX-59254
Add item to cart:
$81.46
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | PFX-59254 |
| Description: | Pendaflex® SureHook® Reinforced Hanging Divider Folders 2" Expansion, 2 Dividers, 4 Fasteners, Letter Size, Green Exterior, 10/Box |
| Additional Information: |
Features SureHook® technology with revolutionary built in tension springs. Rods and hooks are stronger and sturdier with less bending. Folders stay on rails and slide with ease. Perfect to separate and hold related documents in place within the same folder. Built-in 17 pt. brown Kraft dividers with 1" capacity dual fasteners. Top lamination adds strength and durability. 1/5 cut tabs in assorted positions. Features SureHook® technology with revolutionary built in tension springs. Rods and hooks are stronger and sturdier with less bending. Folders stay on rails and slide with ease. Built-in 17 pt. Kraft dividers with 1" capacity dual fasteners. Polylaminated top and bottom add strength. Includes letter-size printer-ready inserts and 1/5 cut clear tabs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 59254 |
| Manufacturer Name: | Pendaflex |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | MX |
| Unspsc | 44122017 |
| Keywords | 2" Expansion, Classify, Diskette Pocket, Dividers, File Folders, Files, Hanging, Hanging File Folder, Info Pocket, Letter, Organization, PENDAFLEX, Pockets, Sheaths, Standard Green |
| Divider Tab Cut | 2/5-Cut |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Total Number of Dividers | 2 |
| Green Information | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Max Folder Expansion | 2" |
| Divider Material | 17-pt Kraft |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Folder Size | Letter |
| Cover Color | Green |
| Cover Tab Position | Assorted |
| Fasteners per Divider | 1 |
| Color Family | Green |
| Total Number of Fasteners | 4 |
| Cover Tab Cut | 1/5-Cut |
| Divider Tab Style | Top Tab |
| Cover Material | 11-pt Stock |
| Divider Fastener Capacity | 1" |
| Divider Color | Natural Brown |
| Cover Fasteners | 2 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 17.19916 |
| Height: | 2.5 |
| Length: | 13.1 |
| Shipping Dimensions: | 13.1" x 9.8" x 2.5" |
| Upc Code: | 078787592544 |
| Case Cube: | 0.17152 |
| Weight: | 2.95 |
| Width/Diameter: | 9.8 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 16.21573 |
| Height: | 10.12 |
| Length: | 13.62 |
| Shipping Dimensions: | 13.62" x 12.37" x 10.12" |
| Upc Code: | 50078787592549 |
| Case Cube: | 0.9867 |
| Weight: | 16.0 |
| Width/Diameter: | 12.37 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Unit Pack: | 10 |
| Density: | 16.55752 |
| Height: | 2.37 |
| Length: | 13.0 |
| Shipping Dimensions: | 13.0" x 9.62" x 2.37" |
| Upc Code: | 078787592544 |
| Case Cube: | 0.17152 |
| Weight: | 2.84 |
| Width/Diameter: | 9.62 |





