Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Pilot® FriXion Colors Erasable Marker Pens Porous Point Pen, Stick, Bold 2.5 mm, Six Assorted Artistic Ink and Barrel 6/Pack
Manufacturer Number: 44154
Number: PIL-44154
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
Price Unavailable. Call
1-800-860-8891 for price.
1-800-860-8891 for price.
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | PIL-44154 |
| Description: | Pilot® FriXion Colors Erasable Marker Pens Porous Point Pen, Stick, Bold 2.5 mm, Six Assorted Artistic Ink and Barrel 6/Pack |
| Additional Information: |
Erasable marker pen with bold tip. Water-based erasable ink. Thermo-sensitive erasable ink. Quick drying ink won't bleed through paper. Add a touch of creativity and style to your everyday tasks with the new FriXion marker pens. Write smoothly, draw flawlessly, erase cleanly and revise repeatedly without damaging your documents, thanks to thermo-sensitive and erasable ink. The durable, bold point tip produces rich and vibrant lines. Quick drying ink won't bleed through paper. |
| Status: | Discontinued |
| Manufacturer Number: | 44154 |
| Manufacturer Name: | Pilot Corporation of America |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | Office, Arts & Crafts, Calligraphy & Illustrator Pens |
| Country of origin | Japan |
| Unspsc | 44121708 |
| Pen Ink Color(s) Assortment | Light Green, Orange, Periwinkle, Pink, Red, Yellow |
| Pen Barrel Color(s) | Assorted Artistic |
| Pen Cap Color(s) Assortment | Transparent Light Green, Transparent Orange, Transparent Periwinkle, Transparent Pink, Transparent Red, Transparent Yellow |
| Pen Grip Type | Smooth |
| Pen Ink Color(s) | Assorted Artistic |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color Family | Multicolor |
| Pen Point Size Type | Bold |
| Pen Barrel Color(s) Assortment | White/Light Green, White/Orange, White/Periwinkle, White/Pink, White/Red, White/Yellow |
| Pen Type | Porous Point Pen |
| Global Product Type | Porous Point Pens |
| Visible Ink Supply | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Pen Sub-Brand & Product Family | FriXion Colors Erasable |
| Pen Style | Stick |
| Pen Tip Type | Bullet |
| Erasable Ink | Yes |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pocket Clip Indicator | No |
| Special Ink Properties | Water-Based Marker Gel |
| Pen Point Size | 2.5 mm |
| Pen Cap Color(s) | Assorted Artistic |
| Low-Viscosity Ink | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.29093 |
| Height: | 8.93 |
| Length: | 22.3 |
| Shipping Dimensions: | 22.3" x 8.87" x 8.93" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 1.0222 |
| Weight: | 8.475 |
| Width/Diameter: | 8.87 |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 4.63446 |
| Height: | 0.952 |
| Length: | 7.59 |
| Shipping Dimensions: | 7.59" x 5.315" x 0.952" |
| Upc Code: | 072838441546 |
| Case Cube: | 0.02222 |
| Weight: | 0.103 |
| Width/Diameter: | 5.315 |





