Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Martin Yale® Model 1217A Medium-Duty AutoFolder™, 10300 Sheets/Hour
Manufacturer Number: 1217A
Number: PRE-1217A
1-800-860-8891
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | PRE-1217A |
| Description: | Martin Yale® Model 1217A Medium-Duty AutoFolder™, 10300 Sheets/Hour |
| Additional Information: |
Model 1217A medium-duty AutoFolder™ paper folder with seven fold types. Ideal for frequent medium to large size jobs. Automatically feeds, folds and collects a stack of documents. Simplified adjustment for folding different size documents. Adjustable for customized folds. Fully adjustable paper guide for ease of use and accuracy. Bypass for hand feeding stapled sheets. Handles most common paper stocks. Folded material emerges on durable conveyor belts creating easy-to-handle fanned stacks, which are kept in numerical order. One of the first machines in the industry to have a reversible motor to help clear paper and mistaken feeds--no handle necessary!Includes paper folding machine.
Warranty: Manufacturer's one-year parts. 90 days labor. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1217A |
| Manufacturer Name: | PREMIER MARTIN YALE |
| Supplier categories | Office Supplies, Shipping & Mailroom, Folding Machines |
| Unspsc | 44102106 |
| Warranty | Manufacturer's 90-day labor, one-year parts against manufacturing defect warranty. |
| Keywords | Autofolder, Brochures, Bulletins, Folder, Folding Equipment, Folding Machine, Hand-outs, MARTIN YALE, Mailroom, Mailroom Equipment, Medium Duty, PREMIER, Pamphlets, Paper Folders, Publishing, Shipping |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Folder Speed - Sheets per Hour | 10,300 |
| Manual Feed of Stapled Sheets | Yes |
| Auto Jam Detection | No |
| Ease-of-Use Skew Control | No |
| Electrical | 60Hz |
| Variable Speed Control | No |
| Compliance Standards | UL Approved |
| Perforating/Scoring/Slitting | No |
| Width | 21.25" |
| Paper Weight Range [Min] | 16 lb Bond |
| Feed Table Sheet Capacity | 250 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Conveyor | Yes |
| Global Product Type | Folding Machines |
| Usage | Frequent Medium to Large Size Jobs |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Folds | 7 |
| For Maximum Sheet Size (W x H) | 12 x 18 |
| Depth | 17" |
| Paper Weight Range [Max] | 135 lb Index |
| Paper Feeder Type | Automatic |
| Height | 13" |
| Auto Off | No |
| Electronic Controls | No |
| For Minimum Sheet Size (W x H) | 3 1/2 x 4 |
| Fold Types | Church |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 7.68992 |
| Height: | 43.0 |
| Length: | 18.0 |
| Shipping Dimensions: | 18.0" x 18.0" x 43.0" |
| Upc Code: | 00011991012170 |
| Case Cube: | 8.0625 |
| Weight: | 62.0 |
| Width/Diameter: | 18.0 |





