Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
LYSOL® Brand Disinfecting Wipes, 7 x 8, Lemon and Lime Blossom, 80 Wipes/Canister, 3 Canisters/Pack
Manufacturer Number: 19200-84251
Number: RAC-84251
Add item to cart:
$73.61
/ Case
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Case* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | RAC-84251 |
| Description: | LYSOL® Brand Disinfecting Wipes, 7 x 8, Lemon and Lime Blossom, 80 Wipes/Canister, 3 Canisters/Pack |
| Additional Information: |
Bleach- and alcohol-free, premoistened disinfecting wipes. Each thick, pre-moistened wipe kills 99.9% of viruses and bacteria on hard nonporous surfaces when used as directed. Ideal for cleaning, disinfecting and deodorizing. Use on kitchen counters, appliances, stove tops, cabinets, floors, garbage cans, toilet exteriors, bathtubs and sinks.Three canisters of 80 wipes each |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 84251 |
| Manufacturer Name: | Reckitt Benckiser |
| Hazardous: | No |
| Replaces: | RAC-89882 |
| Supplier categories | Maintenance & Breakroom, Cleaning Products, Towels & Wipes |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 47131502 |
| Keywords | Cleaning, Cloths, Deodorizing Wipes, Disinfecting Wipes, Drying Materials, Jan/San, Janitorial, Maintenance, Pre-Moistened Wipes, Sanitizing Wipes, Sponges, Swabs, Towelettes, Towels & Wipes, Towels & Wipes-Wet Wipes |
| Applicable Material | Wood |
| Chemical Compound | Alkyl (50%C14, 40%C12, 10%C16) dimethyl benzyl ammonium chlorides |
| Compliance Standards | California Proposition 65 Compliant |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 80 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dirt Types | Virucidal |
| Color(s) | White |
| Towel/Wipe Type | Disinfecting Wipes |
| Global Product Type | Towels & Wipes-Cleaner/Detergent Wet Wipe |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Length | 8" |
| Width | 7" |
| Material(s) | Cloth |
| Application | Toilets |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Plies | 1 |
| Scent | Lemon & Lime Blossom® |
| Packaging | Canister |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Unit Pack: | 2 |
| Pack: | 2/Case |
| Density: | 18.33461 |
| Height: | 8.5 |
| Length: | 13.2 |
| Shipping Dimensions: | 13.2" x 8.82" x 8.5" |
| Upc Code: | 019200842518 |
| Case Cube: | 0.57269 |
| Weight: | 10.5 |
| Width/Diameter: | 8.82 |
| Unit: Canister | |
| Unit: | Canister |
| Unit Pack: | 3 |
| Pack: | 3/Package |
| Unit: Case | |
| Unit: | Case |
| Density: | 17.58384 |
| Height: | 8.8 |
| Length: | 13.5 |
| Shipping Dimensions: | 13.5" x 9.0" x 8.8" |
| Upc Code: | 10019200842515 |
| Case Cube: | 0.61875 |
| Weight: | 10.88 |
| Width/Diameter: | 9.0 |









