Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Rubbermaid® Commercial Vented Round Brute® Container with "Infectious Waste: Biohazard" Imprint. 32 gal. Red. ** FREIGHT CHARGES APPLY **
Manufacturer Number: FG263294RED
Number: RCP-263294RED
Add item to cart:
$93.40
/ Each
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | RCP-263294RED |
| Description: | Rubbermaid® Commercial Vented Round Brute® Container with "Infectious Waste: Biohazard" Imprint. 32 gal. Red. ** FREIGHT CHARGES APPLY ** |
| Additional Information: |
This plastic waste container is designed for durability and will not fade, warp, crack, or crush. It is made with quality plastic that contains a UV inhibitor to ensure long life even in extreme commercial environments. The rim features an integrated rib structure to increase strength and resist crushing, while the base is reinforced and designed to be dragged over rough surfaces, extending the life and durability of the container. Integrated cinches secure the liner for efficient, knot-free liner changes. The handles are rounded to make lifting and moving easier, and are reinforced to resist tearing or damage, even from heavy loads. The base also features contoured handles to improve grip and ergonomics, reducing strain and improving efficiency when emptying the container. Venting channels make lifting out liners easier, improving productivity and reducing risk of injury. This container also has a stackable design for easy transport and storage. |
| Status: | Special Order |
| Manufacturer Number: | FG263294RED |
| Manufacturer Name: | Rubbermaid Commercial Products (Newell) |
| Capacity | 32 gallons |
| Color | red with biohazard print |
| Composition | resin |
| Brand | Rubbermaid Commercial |
| Size | 25.98 X 21.92 X 27.25 inches |
| Supplier categories | Janitorial & Sanitation, First Aid & Health Supplies, Waste Receptacles |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 47121702 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | Dumpster, Dustbin, Garbage, Junk, Kitchen Bin, Litter, Trash |
| Diameter | 22" |
| Shape | Round Cylinder |
| Waste Receptacle Type | Biohazard/Infectious Waste Bin |
| Application | Biohazardous Waste Disposal |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Opening Size | 22" dia |
| Color(s) | Red |
| Related Lid | Rubbermaid Commercial 263100RED |
| Opening Type | Open Top |
| Product Compostability Indicator | N |
| Global Product Type | Biohazard/Infectious Waste Bins |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| For Use With | Rubbermaid Commercial Round Brute Lids |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Height | 27.25" |
| Interior Volume Capacity | 32 gal |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Special Features | Customized Printing-White "Infectious Waste: Biohazard". |
| Color Family | Red |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Material(s) | Plastic |
| Handle | Side |
| Unit: Case | |
| Unit: | Case |
| Density: | 2.62831 |
| Height: | 22.63 |
| Length: | 57.67 |
| Shipping Dimensions: | 57.67" x 25.39" x 22.63" |
| Case Cube: | 19.1758 |
| Weight: | 50.4 |
| Width/Diameter: | 25.39 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 0.90644 |
| Height: | 22.63 |
| Length: | 27.87 |
| Shipping Dimensions: | 27.87" x 25.39" x 22.63" |
| Upc Code: | 086876212570 |
| Case Cube: | 9.26703 |
| Weight: | 8.4 |
| Width/Diameter: | 25.39 |





