Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Blueline® Executive Notebook 1-Subject, Medium/College Rule, Grape Cover, (72) 9.25 x 7.25 Sheets
Manufacturer Number: A7.RAS
Number: RED-A7RAS
Add item to cart:
$16.15
/ Each
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | RED-A7RAS |
| Description: | Blueline® Executive Notebook 1-Subject, Medium/College Rule, Grape Cover, (72) 9.25 x 7.25 Sheets |
| Additional Information: |
A notebook worthy of executive decisions. Hardbound cover with rich lizard-look texture. Quality, permanent-bound pages offer a smooth writing surface. A notebook worthy of executive decisions. Hardbound cover with a rich lizard-look texture adds a touch of distinction. High-quality, permanent-bound pages provide a smooth, rich writing surface. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | A7.RAS |
| Manufacturer Name: | Rediform Office Products |
| Supplier categories | Office, Forms, Recordkeeping & Reference Materials, Log Books & Journals |
| Country of origin | Canada |
| Unspsc | 14111514 |
| Front-Cover Material | Hard Board |
| Color Family | Purple |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Number of Pockets | 0 |
| Book-Spine Length | 9.25" |
| Note-Rule Lines per Sheet | 35 |
| Book-Binding Details | Perfect Bound: Hard Cover |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 9.25" x 7.25" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Sheets per Book/Journal | 72 |
| Book Width | 7.25" |
| Dated/Undated | Undated |
| Sheet Basis Weight (lb) | 18 lb Bond |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Book-Binding Edge | Side |
| Pocket-Sized Indicator | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Columns per Sheet | 1 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Sheet Color | White |
| Book-Binding Type | Glued |
| Back-Cover Material | Hard Board |
| Sheet Ruling Size | 9/32" |
| Global Product Type | Business Notebooks & Journals |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Sheet Rule/Format Type | Medium/College Rule |
| Sheet Rule/Format Details | Margin |
| Cover Color | Grape |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 51.84416 |
| Height: | 1.875 |
| Length: | 9.5 |
| Shipping Dimensions: | 9.5" x 7.438" x 1.875" |
| Upc Code: | 30069775371891 |
| Case Cube: | 0.07667 |
| Weight: | 3.975 |
| Width/Diameter: | 7.438 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 28.28736 |
| Height: | 12.5 |
| Length: | 10.0 |
| Shipping Dimensions: | 10.0" x 8.0" x 12.5" |
| Upc Code: | 50069775371895 |
| Case Cube: | 0.5787 |
| Weight: | 16.37 |
| Width/Diameter: | 8.0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 81.93909 |
| Height: | 0.25 |
| Length: | 9.25 |
| Shipping Dimensions: | 9.25" x 7.25" x 0.25" |
| Upc Code: | 069775371890 |
| Case Cube: | 0.0097 |
| Weight: | 0.795 |
| Width/Diameter: | 7.25 |





