Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Blueline® Professional Quad Notebook Quadrille Rule (4 sq/in), Black Cover, (96) 9.25 x 7.25 Sheets
Manufacturer Number: A9Q
Number: RED-A9Q
Add item to cart:
$16.99
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | RED-A9Q |
| Description: | Blueline® Professional Quad Notebook Quadrille Rule (4 sq/in), Black Cover, (96) 9.25 x 7.25 Sheets |
| Additional Information: |
Create graphs, carts and other detailed drawings with this quadrille-ruled notebook. Perfect binding allows book to lie flat when open, and for front cover to fold back for ease of writing. Includes index and self-adhesive tabs to keep notes organized. Vegetable oil based ink. Create graphs, charts, and other detailed drawings with this quadrille-ruled composition notebook. Durable black cover keeps papers safe from rips, dirt, and water damage. The perfect binding allows book to lie flat when open, and for front cover to fold back for ease of writing. Includes index and self-adhesive tabs to keep notes organized. Vegetable oil based ink. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | A9Q |
| Manufacturer Name: | Rediform Office Products |
| Supplier categories | Office, Forms, Recordkeeping & Reference Materials, Log Books & Journals |
| Country of origin | Canada |
| Unspsc | 14111514 |
| Color Family | Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Front-Cover Material | Hard Board |
| Number of Pockets | 0 |
| Book-Binding Type | Glued |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dated/Undated | Undated |
| Total Recycled Content Percent | 50% |
| Global Product Type | Data & Laboratory Notebooks |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Book-Spine Length | 9.25" |
| Book Width | 7.25" |
| Cover Color | Black |
| Back-Cover Material | Hard Board |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Sheets per Book/Journal | 96 |
| Sheet Rule/Format Type | Quadrille Rule |
| Green Information | Printed with vegetable-oil-based ink. Acid-free paper. Processed Chlorine Free (PCF). PVC-free. |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 9.25 x 7.25 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Sheet Color | White |
| Book-Binding Edge | Side |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Sheet Ruling Size | 4 sq/in |
| Book-Binding Details | Perfect Bound: Hard Cover |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 35.93247 |
| Height: | 8.562 |
| Length: | 11.538 |
| Shipping Dimensions: | 11.538" x 9.81" x 8.562" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 0.56083 |
| Weight: | 20.152 |
| Width/Diameter: | 9.81 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 46.16934 |
| Height: | 0.524 |
| Length: | 9.181 |
| Shipping Dimensions: | 9.181" x 7.243" x 0.524" |
| Upc Code: | 069775460167 |
| Case Cube: | 0.02016 |
| Weight: | 0.931 |
| Width/Diameter: | 7.243 |





