Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Blueline® High-Capacity Steno Pad Medium/College Rule, Blue Cover, 180 White 6 x 9 Sheets
Manufacturer Number: AT12B
Number: RED-AT12B
Add item to cart:
$8.37
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | RED-AT12B |
| Description: | Blueline® High-Capacity Steno Pad Medium/College Rule, Blue Cover, 180 White 6 x 9 Sheets |
| Additional Information: |
Top wire bound to open completely and for an easier handwriting experience. Flexible front cover. Green ruling. Margin-free format allows you to write on the entire page to help you use less pages. Front label area includes a space for your name and date for quick identification. Green ruling with brown center divide. Take notes in a high-capacity manner. Fleixible steno pad with top wire bound to open completely and for an easier handwriting experience. 97 brightness white paper. Green ruling with brown center divide allows you to create side by side lists or take notes in a column format. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | AT12B |
| Manufacturer Name: | Rediform Office Products |
| Supplier categories | Office, Writing Pads & Self-Stick Notes, Reporting & Stenography Pads |
| Country of origin | BR |
| Unspsc | 14111514 |
| Color Family | White |
| Pad-Binding Edge | Spiral |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Sheet-Ruling Color | Green |
| Pad-Binding Type | Spiral Coil |
| Global Product Type | Stenography & Reporting Pads |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Pad Length | 9" |
| Cover Color | Blue |
| Pad-Spine Width | 6" |
| Columns per Sheet | 2 |
| Sheet Rule/Format Type | Medium/College Rule |
| Pad-Binding Details | Spiral Bound: Soft Cover |
| Note-Rule Lines per Sheet | 20 |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 6 x 9 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pocket-Sized Indicator | Y |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Sheet Color | White |
| Sheets per Pad | 180 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Sheet Ruling Size | 9/32" |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 34.56 |
| Height: | 3.75 |
| Length: | 6.0 |
| Shipping Dimensions: | 6.0" x 9.5" x 3.75" |
| Upc Code: | 30069775440054 |
| Case Cube: | 0.1237 |
| Weight: | 4.275 |
| Width/Diameter: | 9.5 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Unit Pack: | 72 |
| Density: | 29.96396 |
| Height: | 7.25 |
| Length: | 12.875 |
| Shipping Dimensions: | 12.875" x 10.75" x 7.25" |
| Upc Code: | 50069775440058 |
| Case Cube: | 0.5807 |
| Weight: | 17.4 |
| Width/Diameter: | 10.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 34.76152 |
| Height: | 0.8 |
| Length: | 9.0 |
| Shipping Dimensions: | 9.0" x 6.0" x 0.8" |
| Upc Code: | 069775440053 |
| Case Cube: | 0.02474 |
| Weight: | 0.86 |
| Width/Diameter: | 6.0 |





