Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Blueline® Reporters Note Pad Medium/College Rule, Blue Cover, 80 White 4 x 8 Sheets
Manufacturer Number: AT8B
Number: RED-AT8B
Add item to cart:
$3.96
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | RED-AT8B |
| Description: | Blueline® Reporters Note Pad Medium/College Rule, Blue Cover, 80 White 4 x 8 Sheets |
| Additional Information: |
Top wire bound to open completely and for an easier handwriting experience. Flexible front cover. Green ruling. Margin-free format allows you to write on the entire page to help you use less pages. Front label area includes a space for your name and date for quick identification. Take notes on the go. Top wire bound to open completely and for an easier handwriting experience. Margin-free format allows you to write on the entire page to help you use less pages. Green ruling assists in keeping your notes straight. Front label area includes a space for your name and date for quick identification. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | AT8B |
| Manufacturer Name: | Rediform Office Products |
| Supplier categories | Office, Writing Pads & Self-Stick Notes, Reporting & Stenography Pads |
| Country of origin | BR |
| Unspsc | 14111514 |
| Sheet Ruling Size | 9/32" |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Pad Length | 8" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Global Product Type | Stenography & Reporting Pads |
| Pad-Spine Width | 4" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Color Family | White |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 4 x 8 |
| Pad-Binding Edge | Spiral |
| Sheet-Ruling Color | Green |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pad-Binding Type | Spiral Coil |
| Sheet Color | White |
| Sheet Rule/Format Type | Medium/College Rule |
| Sheets per Pad | 80 |
| Cover Color | Blue |
| Product Compostability Indicator | N |
| Columns per Sheet | 1 |
| Note-Rule Lines per Sheet | 20 |
| Pad-Binding Details | Spiral Bound: Soft Cover |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pocket-Sized Indicator | Y |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 49.00356 |
| Height: | 5.62 |
| Length: | 4.0 |
| Shipping Dimensions: | 4.0" x 8.0" x 5.62" |
| Upc Code: | 30069775440207 |
| Case Cube: | 0.10407 |
| Weight: | 5.1 |
| Width/Diameter: | 8.0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Unit Pack: | 54 |
| Density: | 31.24118 |
| Height: | 13.5 |
| Length: | 11.625 |
| Shipping Dimensions: | 11.625" x 9.375" x 13.5" |
| Upc Code: | 50069775440201 |
| Case Cube: | 0.85144 |
| Weight: | 26.6 |
| Width/Diameter: | 9.375 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 50.0 |
| Height: | 0.3 |
| Length: | 8.0 |
| Shipping Dimensions: | 8.0" x 4.0" x 0.3" |
| Upc Code: | 069775440206 |
| Case Cube: | 0.0052 |
| Weight: | 0.26 |
| Width/Diameter: | 4.0 |





