Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Alphabetter® Desks 28" x 20" 26" to 42", Beige
Manufacturer Number: 1201BE
Number: SAF-1201BE
Add item to cart:
$783.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-1201BE |
| Description: | Safco® Alphabetter® Desks 28" x 20" 26" to 42", Beige |
| Additional Information: |
Adjustable height stand-up student desk with swinging footrest (fidget bar) with book box. Standard MDF desk top with durable 3D thermoplastic laminate coating for resilient impact and chemical resistance. Steel base with black powder coat finish for durability. Patented Swinging Pendulum™ Footrest Bar allows students to redirect excess energy and engage in continuous motion that may help support ergonomic comfort and cardiovascular health, while potentially increasing calorie burn, productivity and focus. Includes steel book box for storing classroom materials. Pairs well with AlphaBetter® Stool (sold separately) to allow for a break from standing as desired. This stool is a perfect substitute for standing. Stools adjust in 1 1/4" increments and allows students to sit and still use the patented Swinging Pendulum™ Footrest Bar (fidget bar). |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1201BE |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Suggested List Price: | $783.00 |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, School & Reading Desks |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 56112108 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Worksurface Material | Medium-Density Fiberboard (MDF) |
| Overall Height (Max) | 42" |
| Overall Width (Max) | 28" |
| Shelf Depth | 8" |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Book Box Indicator | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Worksurface/Base Color | Beige |
| Base Material | Steel |
| Book Box Type | Under-Worksurface |
| Global Product Type | School & Reading Desks |
| Shelf Width | 26" |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Shelf Color | Black |
| Caster/Glide/Wheel | Four Glides |
| Pedestal Count | 0 |
| Series Name | Safco® Alphabetter® |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Overall Depth (Max) | 20" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Color Family | Beige |
| Number of Drawers | 0 |
| Overall Height (Min) | 26" |
| Shelf Type(s) | Utility |
| Worksurface Thickness | 0.63" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 8.94996 |
| Height: | 12.0 |
| Length: | 30.5 |
| Shipping Dimensions: | 30.5" x 23.0" x 12.0" |
| Upc Code: | 10073555120148 |
| Case Cube: | 4.87153 |
| Weight: | 43.6 |
| Width/Diameter: | 23.0 |





