Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® AlphaBetter® 2.0 Height-Adjustable Student Desk with Pendulum Bar 27.75" x 19.75" 22" to 30", Pebble Gray
Manufacturer Number: 1222GR
Number: SAF-1222GR
Product Details |
|---|
| Product Details: |
| Number: | SAF-1222GR |
| Description: | Safco® AlphaBetter® 2.0 Height-Adjustable Student Desk with Pendulum Bar 27.75" x 19.75" 22" to 30", Pebble Gray |
| Additional Information: |
Health-positive design with height-adjustability and pendulum footrest that promotes constant movement. Highly flexible with adjustable nylon glides, optional casters, and adjustable desktop. Durable, clean design with powder-coated steel frame and high-pressure laminate with 3 mm edge banding. Stores books and personal items with book box beneath the desktop. Hardworking with 200 lbs. weight capacity. Height adjusts accomodating a variety of students and adults. Encourage healthy movement and provide convenient storage with the AlphaBetter 2.0 height-adjustable student desk that features a high-pressure laminate top and under-surface book box. This desk comfortably accommodates students of all sizes as they work or sketch ideas. A pendulum footrest allows students to redirect excess energy and continue to move, even as they sit, providing ergonomic support, increasing comfort, and promoting cardiovascular health. Great for boosting productivity and focus, this student desk has the added benefit of optional casters for better mobility throughout the classroom, and a convenient book cubby right beneath the desktop. Height adjusts accommodating students in 5th grade and up as well as adults at seated and standing heights. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1222GR |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, School & Reading Desks |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 56112108 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Worksurface Depth | 19.75" |
| Color Family | Gray |
| Overall Height (Max) | 30" |
| Number of Shelves | 0 |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Overall Depth (Max) | 19.75" |
| Weight (Fully Assembled) | 46 lb |
| Worksurface/Base Color | Pebble Gray |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Worksurface Material | Laminate |
| Weight Capacity | 200 lb |
| Series Name | Safco® AlphaBetter® 2.0 |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Pedestal Count | 0 |
| Base Material | Steel |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Edge Detail Profile | Straight |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Worksurface Width | 27.75" |
| Caster/Glide/Wheel | Four Glides |
| Product Compostability Indicator | N |
| Book Box Type | Under-Worksurface |
| Overall Width (Max) | 27.75" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Drawers | 0 |
| Overall Height (Min) | 22" |
| Global Product Type | School & Reading Desks |
| Book Box Indicator | Yes |
| Unit: Carton |
| Unit: | Carton |
| Unit Pack: | 1 |
| Density: | 4.83449 |
| Height: | 11.0 |
| Length: | 29.0 |
| Shipping Dimensions: | 29.0" x 25.5" x 11.0" |
| Upc Code: | 073555122237 |
| Case Cube: | 9.51497 |
| Weight: | 46.0 |
| Width/Diameter: | 25.5 |





