Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Roam™ Touchdown Workstation 33" x 30" 51.5", Beech/Dark Gray, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 1958DG
Number: SAF-1958DG
Add item to cart:
$743.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-1958DG |
| Description: | Safco® Roam™ Touchdown Workstation 33" x 30" 51.5", Beech/Dark Gray, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Unique and versatile individual workspace, perfect for a worker who likes to move between work areas or who travels between offices frequently. Beech laminate tabletop surrounded by fabric on three sides for a private, focused workspace. Constructed of a steel tube frame with powder coat finish for long-lasting durability while also remaining lightweight and easily movable. Fabric openings for cable management to create a clean, organized space. Multiple units can be used together within an open floor plan. Great for open offices, libraries, schools, computer labs, and more to create a private workspace, meeting place or touchdown point. Perfect for open environments like classrooms, active offices and community centers, the Roam Personal Workstation instantly creates a private desktop where a student, employee or guest can sit down, focus and be productive. Fabric stretched over a sturdy steel frame surrounds a durable laminate desktop on three sides creating a distraction-resistant, personal workspace. Openings in the fabric discreetly guide cords and cables to help maintain a more organized workspace. Add a Safco Swivel Keg Seat (sold separately) to the Roam for the ideal finish to your individual workstation. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 1958DG |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Computer Desks & Mobile Workstations |
| Country of origin | TW |
| Unspsc | 56101703 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Worksurface Material | Laminate |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Edge Detail Profile | Straight |
| Series Name | Safco® Roam |
| Base Material | Steel |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Portable Desks & Mobile Workstations |
| Number of Shelves | 0 |
| Worksurface/Base Color | Beech/Dark Gray |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Weight Capacity | 50 lb |
| Color Family | Beech |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Worksurface Depth | 30" |
| Overall Depth (Max) | 30" |
| Worksurface Width | 33" |
| Pedestal Count | 0 |
| Overall Width (Max) | 33" |
| Overall Height (Max) | 51.5" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Weight (Fully Assembled) | 49 lb |
| Number of Drawers | 0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.73323 |
| Height: | 9.3 |
| Length: | 44.3 |
| Shipping Dimensions: | 44.3" x 26.8" x 9.3" |
| Upc Code: | 073555195804 |
| Case Cube: | 6.33629 |
| Weight: | 49.0 |
| Width/Diameter: | 26.8 |





