Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Sharp® EL339HB Executive Portable Desktop/Handheld Calculator, 12-Digit LCD
Manufacturer Number: EL339HB
Number: SHR-EL339HB
Add item to cart:
$31.99
/ Each
Ships in 2 days
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SHR-EL339HB |
| Description: | Sharp® EL339HB Executive Portable Desktop/Handheld Calculator, 12-Digit LCD |
| Additional Information: |
Executive desktop/handheld calculator. 12-digit display with punctuation for larger calculations. Convenient calculation of cost, selling price and margins. Attractive metal top design. Automatically switches from solar to battery power in low light.Battery and hard case |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | EL339HB |
| Manufacturer Name: | SHARP ELECTRONICS |
| Suggested List Price: | $31.99 |
| Supplier categories | Technology, Calculators, Calculators |
| Unspsc | 44101809 |
| Keywords | 12-Digit Display, Accounting, Batteries, Bookkeeping, Calculation, Calculator, Calculators, Desktop, Education, Handheld, Mathematics, Non-Printing, Portable, SHARP, Schools, Science, Solar |
| Wall-Mountable | Yes |
| Square Root Key | No |
| Hyperbolic Functions | No |
| +/- Switch Key | Yes |
| Percent Add-On/Discount | No |
| Memory | 4-Key |
| Date Calculations | No |
| Fraction/Decimal Conversions | No |
| Grand Total Key | Yes |
| Interest Rate Conversion | No |
| Currency Exchange Function | No |
| Display Notation | Numeric |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Backspace Key | No |
| Trig/Log Functions | No |
| Polar-Rectangular Conversion | No |
| Equation Editor | No |
| Time/Date | No |
| Fraction Calculations | No |
| Simultaneous Equations | No |
| Time-Value-of-Money | No |
| Complex Number Calculations | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Base Number Calculations | No |
| Hypothesis Testing | No |
| Markup/Down Key | No |
| Logical (Boolean) Operations | No |
| Metric Conversion | No |
| Item Count Function | No |
| Double Zero Key | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Percent Key(s) | Yes |
| Matrices | No |
| Cost/Sell/Margin | Yes |
| Size | 4 3/8 x 6 7/8 |
| Depreciation Calculations | No |
| Power Source(s) | Solar |
| Display Characters Height | 16 mm |
| Confidence Interval Calculating | No |
| Bond Calculations | No |
| Variable Regression | No |
| Decimal Function | No |
| Global Product Type | Calculators-Basic |
| Display Type(s) | LCD |
| Linear Regression | No |
| Amortization | No |
| Replacement Batteries | 1.5V Silver Oxide |
| Loan Calculation | No |
| Probability (Random Number) | No |
| Number of Display Digits | 12 |
| Case | Metal |
| Display Angle | Kickstand |
| Tax Calculation | No |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 14.63378 |
| Height: | 10.2 |
| Length: | 0.9 |
| Shipping Dimensions: | 0.9" x 6.2" x 10.2" |
| Upc Code: | 00074000017351 |
| Case Cube: | 0.03294 |
| Weight: | 0.482 |
| Width/Diameter: | 6.2 |





