Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ A-Z Color-Coded End Tab Filing Labels 1 x 1.25, White, 500/Roll, 26 Rolls/Box
Manufacturer Number: 67070
Number: SMD-67070
Add item to cart:
$670.18
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-67070 |
| Description: | Smead™ A-Z Color-Coded End Tab Filing Labels 1 x 1.25, White, 500/Roll, 26 Rolls/Box |
| Additional Information: |
Tab® products compatible color-coded filing system. Self-adhesive labels wrap around folder tabs, providing extra durability of tab. Clear lamination prevents cracking on center fold line. Packaged for easy dispensing. Keep files organized at a glance with these alphabetic labels that feature a wraparound solid color bar and a colored character printed on a white background. Colors are compatible with end tab systems using the bar-style format. Convenient dispensing box for easy peel off and application. Includes 500 labels per roll. Compatible with Tab® Products 1283 series alphabetical labels. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 67070 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, Labels & Stickers, Labels |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 55121613 |
| Keywords | A-Z Filing System & Compatibles, A-Z Labels, Alphabetical, Bar-Style, Classifications, Color-Coded, Desk Model Assortment, End Tab Filing Supplies, End Tab Label, File Folder, File Folder Labels, Filing Supplies, Filing System, Folder, Identifications, Indexing, Labels, Mailrooms, Open Shelf, Open Shelf Filing Supplies, Receiving, Shelf Filing, Shelf/Shelves, Shipping, Smead, Stickers, Tab Products Compatible |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Shape | Rectangular |
| Labels Per Unit | 13,000 |
| Border Color(s) | Assorted |
| Global Product Type | Filing Labels |
| Color Family | White |
| Printed Text Color(s) | Blue, Dark Green, Dark Orange, Lavender, Light Green, Light Orange, Pink, Red, Violet |
| Printed Text | A-Z |
| Footnote 1 | Sizes shown are before folding |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Rolls Per Unit | 26 |
| Interpack Quantity Description | 500/Roll, 26 Rolls/Box |
| Color Assortment | Blue Border, Dark Orange Border, Lavender Border, Light Green Border, Light Orange Border, Pink Border, Red Border, Violet Border |
| Adhesive | Permanent Self-Adhesive |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Label Size - text | 1 x 1.25 |
| Special Features | Desk Model Assortment—Packed 26 rolls of 500 labels. One roll each of letters A to Z (Mc not included). |
| Label Color(s) | White |
| Labels Per Roll | 500 |
| Material(s) | Laminated Paper |
| File Label Tab Style | End Tab |
| Labels Across | 1 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 20.94545 |
| Height: | 5.0 |
| Length: | 16.5 |
| Shipping Dimensions: | 16.5" x 9.0" x 5.0" |
| Upc Code: | 86486670708 |
| Case Cube: | 0.42969 |
| Weight: | 9.0 |
| Width/Diameter: | 9.0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 13.42109 |
| Height: | 9.88 |
| Length: | 17.69 |
| Shipping Dimensions: | 17.69" x 6.63" x 9.88" |
| Upc Code: | 50086486670703 |
| Case Cube: | 0.67059 |
| Weight: | 9.0 |
| Width/Diameter: | 6.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 20.94545 |
| Height: | 5.0 |
| Length: | 16.5 |
| Shipping Dimensions: | 16.5" x 9.0" x 5.0" |
| Upc Code: | 086486670708 |
| Case Cube: | 0.42969 |
| Weight: | 9.0 |
| Width/Diameter: | 9.0 |





