Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ AlphaZ® Color-Coded Labels Starter Set A-Z, 1 x 1.63, Assorted, 10/Sheet, 220 Sheets/Box
Manufacturer Number: 67170
Number: SMD-67170
Add item to cart:
$157.18
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-67170 |
| Description: | Smead™ AlphaZ® Color-Coded Labels Starter Set A-Z, 1 x 1.63, Assorted, 10/Sheet, 220 Sheets/Box |
| Additional Information: |
Use alphabetic labels to put an end to misfiled records and speed file retrieval time. Self-adhesive labels center-creased to wrap around folder tabs. Includes dispenser box with printed dividers. Two letters per label to reduce inventory. Simply tear off unused letter when removing the backing sheet. The standard for alphabetic color coding in both top tab and end tab filing systems, these wraparound style labels can be read from both sides. Thirteen colors code all 26 letters; first half of alphabet has colored letter against white and second half has white letter against colored background. Two letters are assigned to each label to reduce inventory. Simply tear off the unused letter when removing from the backing sheet. Use alone for midsized alphabetic filing systems. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 67170 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, Labels & Stickers, Labels |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 55121606 |
| Keywords | Alpha-Z, Alpha-Z Filing System & Compatibles, Alpha-Z Labels, Alpha-Z System & Compatibles, Alphabetical, Alphabetical Filing System, Classifications, Color-Coded, End Tab Filing Supplies, End Tab Label, File Folder, File Folder Label, File Folder Labels, Filing Supplies, Filing System, Folder, Identifications, Indexing, Label, Labels, Mailrooms, Open Shelf, Open Shelf Filing Supplies, Receiving, Second Letter Starter Set, Shelf Filing, Shelf/Shelves, Shipping, Smead, Stickers, Top Tab |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Shape | Rectangular |
| Labels Per Unit | 2,200 |
| Border Color(s) | Assorted |
| Global Product Type | Filing Labels |
| Machine Compatibility | Inkjet Printers |
| Color Family | Multicolor |
| Printed Text Color(s) | White |
| Printed Text | A-Z |
| Footnote 1 | Sizes shown are before folding |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Labels Per Sheet | 10 |
| Interpack Quantity Description | 10/Sheet, 220 Sheets/Box |
| Color Assortment | Dark Blue, Dark Brown, Dark Green, Gray, Lavender, Light Blue, Light Brown, Light Green, Orange, Pink, Purple, Red, Yellow |
| Adhesive | Permanent Self-Adhesive |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Label Size - text | 1 x 1.63 |
| Special Features | Alphabetical Labels, Second Letter and Label Packages—Use as a secondary label with name labels, or use as primary coding labels. Readable from both sides of the file folder tab. |
| Label Color(s) | Assorted |
| Sheets Per Unit | 220 |
| Material(s) | Laminated Paper |
| File Label Tab Style | End Tab, Top Tab |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 24.13174 |
| Height: | 4.2 |
| Length: | 6.7 |
| Shipping Dimensions: | 6.7" x 4.7" x 4.2" |
| Upc Code: | 86486671705 |
| Case Cube: | 0.07654 |
| Weight: | 1.847 |
| Width/Diameter: | 4.7 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 23.77164 |
| Height: | 4.88 |
| Length: | 13.75 |
| Shipping Dimensions: | 13.75" x 13.0" x 4.88" |
| Upc Code: | 50086486671700 |
| Case Cube: | 0.5048 |
| Weight: | 12.0 |
| Width/Diameter: | 13.0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 24.13174 |
| Height: | 4.2 |
| Length: | 6.7 |
| Shipping Dimensions: | 6.7" x 4.7" x 4.2" |
| Upc Code: | 086486671705 |
| Case Cube: | 0.07654 |
| Weight: | 1.847 |
| Width/Diameter: | 4.7 |





