Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Deluxe Expandable Indexed Desk File/Sorter Reinforced Tabs, 20 Dividers, Alpha/Numeric Index, Legal Size, Dark Blue Cover
Manufacturer Number: 89237
Number: SMD-89237
Add item to cart:
$61.54
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-89237 |
| Description: | Smead™ Deluxe Expandable Indexed Desk File/Sorter Reinforced Tabs, 20 Dividers, Alpha/Numeric Index, Legal Size, Dark Blue Cover |
| Additional Information: |
Keep loose paperwork neatly categorized in this attractive desktop file. Heavyweight dividers are bound book-style so it's easy to open to the desired section. Reinforced index tabs are printed on both sides. Each section expands to 1 3/8" for larger filing capabilities. Non-soiling extra tough finish. Keep loose paperwork neatly categorized in this attractive desktop file. Heavyweight dividers are bound book-style so it's easy to open to the desired section. Reinforced index tabs are printed on both sides. Each section expands to 1 3/8" for larger filing capabilities. Accordion fold is tape reinforced. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 89237 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Indexed Sorters |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44122027 |
| Keywords | Accordion File Sorter, Alphabetical, Cataloging, Check, Checks, Daily Desk Files, Daily Sorter, Desk File Sorters, Desk Files, Directories, Dossier, File Sorter, Filing, Indexed File, Indexed Sorter, Legal Size, Numerical, Numerical File Sorter, Recordkeeping, Recycled, Recycled Product, Recycled Products, SMEAD, Sorter, Sorters |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Cover/Frame Color | Dark Blue |
| Color Family | Blue |
| Global Product Type | Alpha/Numeric Combo Indexed Sorters |
| Number of Dividers | 20 |
| Special Features | Reinforced Index Tabs |
| Height/Length | 14.75" |
| Index Sorters Material Family | Natural Fiber |
| Green Information | Cover contains 35% total recycled content. Dividers contain 10% total recycled content. |
| Document Size | Legal |
| Indexed Sorter Type | Folio |
| Width | 9.78" |
| Divider/Tab Material(s) | Heavyweight Paper |
| Product Compostability Indicator | N |
| Tab Color(s) | White |
| Preprinted Index Range | A to Z, 1 to 20 |
| Preprinted Index Type | Alpha, Numeric |
| Cover/Frame Material(s) | Heavyweight Paper |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Divider Color | White |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 16.72163 |
| Height: | 0.8 |
| Length: | 14.7 |
| Shipping Dimensions: | 14.7" x 10.0" x 0.8" |
| Upc Code: | 086486892377 |
| Case Cube: | 0.06806 |
| Weight: | 1.138 |
| Width/Diameter: | 10.0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 15.21696 |
| Height: | 15.75 |
| Length: | 21.63 |
| Shipping Dimensions: | 21.63" x 11.0" x 15.75" |
| Upc Code: | 50086486892372 |
| Case Cube: | 2.16863 |
| Weight: | 33.0 |
| Width/Diameter: | 11.0 |





