Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Texas Instruments BAIIPlus Financial Calculator, 10-Digit LCD
Manufacturer Number: BAIIPLUS
Number: TEX-BAIIPLUS
Add item to cart:
$47.86
/ Each
Ships in 2 days
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | TEX-BAIIPLUS |
| Description: | Texas Instruments BAIIPlus Financial Calculator, 10-Digit LCD |
| Additional Information: |
Financial calculator. Popular financial calculator for business professionals and students. Ideal for applications in finance, accounting, economics, investments and statistics. Prompted display guides you through financial calculations showing current variable and label. Auto power down feature.Battery and hard cover case Warranty: Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | BAIIPLUS |
| Manufacturer Name: | TEXAS INSTRUMENTS |
| Supplier categories | Technology, Calculators, Calculators |
| Unspsc | 44101808 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | Accounting, BAIIPlus, Bookkeeping, Calculation, Calculator, Calculators, Education, Financial Calculator, Mathematics, Schools, Science, TEXAS INSTRUMENTS |
| Square Root Key | Yes |
| Hyperbolic Functions | No |
| +/- Switch Key | Yes |
| Percent Add-On/Discount | No |
| Memory | 10K |
| Date Calculations | Yes |
| Fraction/Decimal Conversions | No |
| Grand Total Key | No |
| Interest Rate Conversion | Yes |
| Currency Exchange Function | No |
| Cash Flow Calculations | Yes |
| Display Notation | Alphanumeric |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Backspace Key | Yes |
| Trig/Log Functions | Yes |
| Polar-Rectangular Conversion | No |
| Equation Editor | No |
| Time/Date | No |
| Fraction Calculations | No |
| Simultaneous Equations | No |
| Variable Statistics | Two |
| Time-Value-of-Money | Yes |
| Complex Number Calculations | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Base Number Calculations | No |
| Hypothesis Testing | No |
| Display Characters x Display Lines | 10 x 1 |
| Markup/Down Key | Yes |
| Logical (Boolean) Operations | No |
| Metric Conversion | No |
| Item Count Function | No |
| Double Zero Key | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Percent Key(s) | No |
| Matrices | No |
| Cost/Sell/Margin | Yes |
| Size | 3 x 6 |
| Depreciation Calculations | Yes |
| Power Source(s) | Battery |
| Display Characters Height | 7 mm |
| Confidence Interval Calculating | No |
| Bond Calculations | Yes |
| Variable Regression | No |
| Decimal Function | No |
| Entry Logic | Algebraic (AOS) |
| Global Product Type | Calculators-Financial |
| Display Type(s) | LCD |
| Linear Regression | No |
| Amortization | Yes |
| Replacement Batteries | 3V Lithium |
| Loan Calculation | Yes |
| Probability (Random Number) | No |
| Number of Display Digits | 10 |
| Case | Hard Cover |
| Tax Calculation | No |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 7.43903 |
| Height: | 9.5 |
| Length: | 2.4 |
| Shipping Dimensions: | 2.4" x 6.5" x 9.5" |
| Upc Code: | 00033317071784 |
| Case Cube: | 0.08576 |
| Weight: | 0.638 |
| Width/Diameter: | 6.5 |





