Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Texas Instruments TI-83Plus Programmable Graphing Calculator, 10-Digit LCD
Manufacturer Number: TI-83PLUS
Number: TEX-TI83PLUS
Add item to cart:
$153.43
/ Each
Ships in 2 days
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | TEX-TI83PLUS |
| Description: | Texas Instruments TI-83Plus Programmable Graphing Calculator, 10-Digit LCD |
| Additional Information: |
Programmable graphing calculator. Ideal for the algebra classroom. Lets students graph and compare functions, as well as perform data plotting and analysis. Horizontal and vertical split screen options. Advanced functions accessed through pull-down display menus. Includes tools for finance. I/O port for communication with other TI products.Batteries and hard slide case Warranty: Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | TI-83PLUS |
| Manufacturer Name: | TEXAS INSTRUMENTS |
| Supplier categories | Technology, Calculators, Calculators |
| Unspsc | 44101809 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | 187KB Memory, Accounting, Battery, Bookkeeping, Calculation, Calculator, Calculators, Education, Financial, Graphing, Handheld, LCD, Math, Mathematics, Pocket, Portable, Programmable, Schools, Science, Scientific, TEXAS INSTRUMENTS, TI-83PLUS |
| Display Notation | Graphic |
| Complex Number Calculations | Yes |
| Hyperbolic Functions | Yes |
| Logical (Boolean) Operations | Yes |
| Metric Conversion | No |
| Percent Add-On/Discount | No |
| Depreciation Calculations | No |
| I/O Port | Yes |
| Variable Statistics | Two |
| Double Zero Key | No |
| Decimal Function | No |
| Base Number Calculations | Yes |
| Backspace Key | No |
| Display Angle | Fixed |
| Fraction Calculations | No |
| Matrices | Yes |
| Display Type(s) | LCD |
| Currency Exchange Function | No |
| Cash Flow Calculations | Yes |
| Loan Calculation | No |
| Confidence Interval Calculating | Yes |
| Date Calculations | No |
| Time/Date | No |
| Linear Regression | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Display Characters x Display Lines | 16 x 8 |
| Display Window Resolution | 64 x 96 Pixels |
| Power Source(s) | 4 AAA Batteries with Lithium Battery Backup |
| Number of Display Digits | 10 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| +/- Switch Key | No |
| Percent Key(s) | No |
| Simultaneous Equations | Yes |
| Cost/Sell/Margin | No |
| Levels of Parentheses | Unlimited |
| Size | 3 1/2 x 7 1/4 |
| Hypothesis Testing | Yes |
| Higher Mathematical Functions | Polynomial Equations |
| Trig/Log Functions | Yes |
| Polar-Rectangular Conversion | Yes |
| Replacement Batteries | 3V Lithium (CR1616) |
| Equation Editor | Yes |
| Markup/Down Key | Yes |
| Programming Steps | Within Memory Limits |
| Interest Rate Conversion | Yes |
| Case | Slide |
| Square Root Key | No |
| Grand Total Key | No |
| Graphing Functions | Zoom |
| Bond Calculations | No |
| Amortization | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Entry Logic | Algebraic |
| Probability (Random Number) | Yes |
| Global Product Type | Calculators-Graphing |
| Variable Regression | No |
| Time-Value-of-Money | Yes |
| Fraction/Decimal Conversions | No |
| Display Characters Height | 3.8 mm |
| Item Count Function | No |
| Memory | 24KB RAM |
| Tax Calculation | No |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 11.0693 |
| Height: | 10.7 |
| Length: | 1.8 |
| Shipping Dimensions: | 1.8" x 7.7" x 10.7" |
| Upc Code: | 00033317198658 |
| Case Cube: | 0.08582 |
| Weight: | 0.95 |
| Width/Diameter: | 7.7 |





