Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Texas Instruments TI-89 Titanium Programmable Graphing Calculator,
Manufacturer Number: TI89TITANIUM
Number: TEX-TI89TITANIUM
1-800-860-8891
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | TEX-TI89TITANIUM |
| Description: | Texas Instruments TI-89 Titanium Programmable Graphing Calculator, |
| Additional Information: |
Programmable graphing calculator. Electronically upgradeable graphing calculator allows you to have the most up-to-date functionality and software applications. 16 preloaded graphing calculator software applications suitable for college math and engineering coursework. Memory management to create folders for specific applications or subjects. Icon desktop for easier access to applications and editors. Pretty Print shows equations and results with radical notation, stacked fractions and superscript exponents. Permitted for use on many state and standardized tests. I/O port for communication with other TI products.Batteries, hard slide case and USB cable Warranty: Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | TI89TITANIUM |
| Manufacturer Name: | TEXAS INSTRUMENTS |
| Supplier categories | Technology, Calculators, Calculators |
| Unspsc | 44101801 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | 2.7MB Memory, Accounting, Battery, Bookkeeping, Calculation, Calculator, Calculators, Education, Financial, Graphing, Handheld, LCD, Math, Mathematics, Pocket, Portable, Programmable, Schools, Science, Scientific, TEXAS INSTRUMENTS, TEXTI89T, TI-89 Titanium |
| Date Calculations | No |
| Levels of Parentheses | Unlimited |
| Graphing Functions | Zoom |
| Percent Add-On/Discount | No |
| Loan Calculation | No |
| Variable Statistics | Two |
| Memory | 2.7MB ROM |
| Cash Flow Calculations | Yes |
| Depreciation Calculations | No |
| Fraction Calculations | No |
| Confidence Interval Calculating | Yes |
| I/O Port | Yes |
| Percent Key(s) | No |
| Size | 3 3/8 x 7 1/2 |
| Double Zero Key | No |
| Polar-Rectangular Conversion | Yes |
| Trig/Log Functions | Yes |
| Base Number Calculations | Yes |
| Global Product Type | Calculators-Graphing |
| Time/Date | Yes |
| Power Source(s) | Battery |
| Item Count Function | No |
| Case | Hard |
| Equation Editor | Yes |
| Fraction/Decimal Conversions | No |
| Linear Regression | No |
| Bond Calculations | No |
| Display Notation | Graphic |
| Programming Steps | Within Memory Limits |
| Probability (Random Number) | No |
| Tax Calculation | No |
| Hypothesis Testing | Yes |
| Amortization | Yes |
| Variable Regression | No |
| Interest Rate Conversion | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Hyperbolic Functions | Yes |
| Currency Exchange Function | No |
| Display Window Resolution | 100 x 160 Pixels |
| Time-Value-of-Money | Yes |
| Display Characters x Display Lines | 160 x 120 |
| Replacement Batteries | 3V Lithium |
| Decimal Function | No |
| Higher Mathematical Functions | Polynomial Equations |
| Matrices | Yes |
| Entry Logic | Algebraic |
| Display Characters Height | 2.4 mm |
| Display Type(s) | LCD |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Cost/Sell/Margin | No |
| Grand Total Key | No |
| +/- Switch Key | No |
| Logical (Boolean) Operations | Yes |
| Square Root Key | No |
| Markup/Down Key | Yes |
| Simultaneous Equations | Yes |
| Metric Conversion | No |
| Backspace Key | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Complex Number Calculations | Yes |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 10.31314 |
| Height: | 2.1 |
| Length: | 10.5 |
| Shipping Dimensions: | 10.5" x 7.5" x 2.1" |
| Upc Code: | 00033317192038 |
| Case Cube: | 0.0957 |
| Weight: | 0.987 |
| Width/Diameter: | 7.5 |





