Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
uniball® Gel Pens, Ultra Micro & Medium Points Pen, Stick, Ultra-Fine 0.38 mm, Assorted Ink and Barrel Colors, 8/Pack
Manufacturer Number: 2004052
Number: UBC-2004052
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
No Longer Available.
Ships in 2 days
Product Details |
Set* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UBC-2004052 |
| Description: | uniball® Gel Pens, Ultra Micro & Medium Points Pen, Stick, Ultra-Fine 0.38 mm, Assorted Ink and Barrel Colors, 8/Pack |
| Additional Information: |
Thick, vibrant, waterproof ink adds bright color to planners, journals, coloring books and more. Classic colors in precise 0.38mm ultra micro tip for intricate detail. Metallic colors in bold 0.8mm medium tip add shine to your writing. uni Super Ink™ protects against water, fading and fraud. Choose from a vivid range of 17 micro point colors and 7 medium point colors in shimmering metallic. Organize your ideas, draw and write in vibrant, waterproof color with uni-ball® Gel Pens. Featuring both ultra micro and medium tips plus thick, vivid ink in classic and metallic colors, they’re the perfect colored pens for planners, bullet journals and adult coloring pages. The classic gel pens have a precise 0.38mm ultra micro tip for unparalleled detail while the metallic pens have a 0.8mm medium tip that lays down bold, bright, shimmering lines. uni-ball® coloring pens also feature uni Super Ink™ which protects against water, fading and fraud. Designed for performance, uni-ball® pens keep the focus on your message with a rush of color. |
| Status: | Discontinued by Manufacturer |
| Manufacturer Number: | 2004052 |
| Manufacturer Name: | Uni Brands |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | Office, Writing & Correction Supplies, Pens |
| Country of origin | Japan |
| Unspsc | 44121701 |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Pen Cap Color(s) | Assorted |
| Pen Ink Color(s) | Assorted |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pen Barrel Color(s) | Assorted |
| Pen Cap Color(s) Assortment | Clear/Blue Green, Clear/Golden Yellow, Clear/Light Pink, Clear/Mandarin Orange, Clear/Prussian Blue, Clear/Purple, Clear/Red, Clear/Sky Blue |
| Pen Ink Color(s) Assortment | Blue Green, Golden Yellow, Light Pink, Mandarin Orange, Prussian Blue, Purple, Red, Sky Blue |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pen Point Size | 0.38 mm |
| Pen Type | Gel Pen |
| Visible Ink Supply | Yes |
| Pen Tip Type | Conical |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Ink Properties | Water-Based Gel |
| Color Family | Multicolor |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Pen Barrel Color(s) Assortment | Clear/Blue Green, Clear/Golden Yellow, Clear/Light Pink, Clear/Mandarin Orange, Clear/Prussian Blue, Clear/Purple, Clear/Red, Clear/Sky Blue |
| Pen Point Size Type | Ultra-Fine |
| Global Product Type | Gel Pens |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pen Style | Stick |
| Erasable Ink | No |
| Pen Grip Type | Rubber |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 15.85568 |
| Height: | 11.375 |
| Length: | 19.5 |
| Shipping Dimensions: | 19.5" x 8.5" x 11.375" |
| Upc Code: | 50030246012357 |
| Case Cube: | 1.09109 |
| Weight: | 17.3 |
| Width/Diameter: | 8.5 |
| Unit: Set | |
| Unit: | Set |
| Density: | 22.0711 |
| Height: | 7.625 |
| Length: | 0.625 |
| Shipping Dimensions: | 0.625" x 5.75" x 7.625" |
| Upc Code: | 030246012352 |
| Case Cube: | 0.01586 |
| Weight: | 0.35 |
| Width/Diameter: | 5.75 |





