Number: UNV-08100
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-08100 |
| Description: | Universal® Recycled Plastic Side Load Desk Trays 2 Sections, Letter Size Files, 13" x 9" 2.75", Black |
| Additional Information: |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 08100 |
| Manufacturer Name: | Universal Office Products |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 44111503 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | Baskets, Incoming, Mail, Organization, Organizers, Outgoing, Prioritizers, Trays |
| Width | 13" |
| Height | 2.75" |
| Green Information | Made from 30% post recycled plastic |
| Color(s) | Black |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Load Orientation | Side |
| Material(s) | Plastic |
| Global Product Type | Horizontal & Stacking Desktop Document Racks & Sorters |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Depth | 9" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| For Use With | Universal® 08105, 08113 |
| Product Compostability Indicator | N |
| For File Size | Letter |
| Number of Compartments | 2 |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Compliance Standards | EPA/CPG Compliant |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 3.12339 |
| Height: | 3.5 |
| Length: | 13.5 |
| Shipping Dimensions: | 13.5" x 9.25" x 3.5" |
| Upc Code: | 00087547081006 |
| Case Cube: | 0.25293 |
| Weight: | 0.79 |
| Width/Diameter: | 9.25 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.9217 |
| Height: | 10.0 |
| Length: | 20.0 |
| Shipping Dimensions: | 20.0" x 14.1" x 10.0" |