Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Universal® Composition Book Medium/College Rule, Black Marble Cover, (100) 9.75 x 7.5 Sheets
Manufacturer Number: 20940
Number: UNV-20940
Add item to cart:
$7.06
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-20940 |
| Description: | Universal® Composition Book Medium/College Rule, Black Marble Cover, (100) 9.75 x 7.5 Sheets |
| Additional Information: |
Keep your thoughts close. Rigid hard cover with the classic marbled design. Prominent nameplate on front for labeling. Class-scheduling planner on front inside cover. Conversion and arithmetic tables on back inside cover. Secure, center-sewn binding. Whether you're keeping a journal or recording your processes and results, these books are ideal for keeping your thoughts close. Rigid cover features the classic marbled design and a prominent nameplate for labeling. Inside, you'll find a class-scheduling planner in front as well as conversion tables and arithmetic aids in back. Center-sewn binding ensures each sheet stays securely in place. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 20940 |
| Manufacturer Name: | Universal Office Products |
| Supplier categories | Office, Notebooks & Journals, Composition Books |
| Country of origin | IN |
| Unspsc | 14111514 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Sheet Basis Weight (lb) | 15 lb Bond |
| Book-Binding Edge | Side |
| Sheet Ruling Size | 9/32" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 9.75 x 7.5 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Note-Rule Lines per Sheet | 31 |
| Sheets per Book/Journal | 100 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Book Width | 7.5" |
| Cover Color | Black Marble |
| Global Product Type | Composition Books |
| Number of Pockets | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Color Family | Black |
| Sheet Rule/Format Type | Medium/College Rule |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Dated/Undated | Undated |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Book-Binding Type | Sewn |
| Book-Spine Length | 9.75" |
| Sheet Color | White |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Back-Cover Material | 16-pt Chipboard |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 41.78025 |
| Height: | 8.661 |
| Length: | 15.748 |
| Shipping Dimensions: | 15.748" x 10.236" x 8.661" |
| Upc Code: | 50087547209405 |
| Case Cube: | 0.80794 |
| Weight: | 33.756 |
| Width/Diameter: | 10.236 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 51.07295 |
| Height: | 0.31 |
| Length: | 9.75 |
| Shipping Dimensions: | 9.75" x 7.5" x 0.31" |
| Upc Code: | 00087547209400 |
| Case Cube: | 0.01312 |
| Weight: | 0.67 |
| Width/Diameter: | 7.5 |





