Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Universal® Quad Rule Composition Book Quadrille (4 sq/in), Black Marble Cover, (100) 9.75 x 7.5 Sheets, 6/Pack
Manufacturer Number: 20957
Number: UNV-20957
Add item to cart:
$31.29
/ Package
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-20957 |
| Description: | Universal® Quad Rule Composition Book Quadrille (4 sq/in), Black Marble Cover, (100) 9.75 x 7.5 Sheets, 6/Pack |
| Additional Information: |
Stay organized with these classic marble cover composition books. 4x 4 per square inch quad rulings for graphing and drawing. Secure sewn binding with rigid cover and back. Schedule planner and conversion tables on inside cover. Stay organized with these classic marble cover quad rule composition books. 4 x 4 per square inch quad rulings for graphing and drawing. Secure sewn binding with rigid cover and back. Schedule planner and conversion tables on the inside/back cover. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 20957 |
| Manufacturer Name: | Universal Office Products |
| Supplier categories | Office, Notebooks & Journals, Composition Books |
| Country of origin | IN |
| Unspsc | 14111514 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Sheet Color | White |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back-Cover Material | Paper |
| Dated/Undated | Undated |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Sheets per Book/Journal | 100 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Cover Color | Black Marble |
| Sheet Ruling Size | 4 sq/in |
| Number of Pockets | 0 |
| Book Width | 7.5" |
| Sheet Basis Weight (lb) | 38 lb Text |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 9.75 x 7.5 |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Sheet Rule/Format Type | Quadrille Rule |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Color Family | Black |
| Front-Cover Material | Paper |
| Product Compostability Indicator | N |
| Columns per Sheet | 1 |
| Book-Spine Length | 9.75" |
| Book-Binding Type | Sewn |
| Book-Binding Edge | Side |
| Global Product Type | Composition Books |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 40.71406 |
| Height: | 9.055 |
| Length: | 15.748 |
| Shipping Dimensions: | 15.748" x 10.236" x 9.055" |
| Upc Code: | 50087547209573 |
| Case Cube: | 0.8447 |
| Weight: | 34.391 |
| Width/Diameter: | 10.236 |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 48.13405 |
| Height: | 1.9 |
| Length: | 9.8 |
| Shipping Dimensions: | 9.8" x 7.5" x 1.9" |
| Upc Code: | 00087547209578 |
| Case Cube: | 0.08082 |
| Weight: | 3.89 |
| Width/Diameter: | 7.5 |





