Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Universal® Self-Adhesive Removable Color-Coding Labels 0.75" dia, Green, 28/Sheet, 36 Sheets/Pack
Manufacturer Number: 40115
Number: UNV-40115
Add item to cart:
$14.28
/ Package
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-40115 |
| Description: | Universal® Self-Adhesive Removable Color-Coding Labels 0.75" dia, Green, 28/Sheet, 36 Sheets/Pack |
| Additional Information: |
Easy way to color-code documents, calendars, and schedules. Sticks to most surfaces. Not for use in printers or copiers. 4 x 6 sheets. Quickly and easily identify important information or color-code documents, calendars, and schedules with self-sticking, removable, round labels. The easy-to-spot labels stick to nearly any surface and can be written on if needed to further clarify. For use with craft projects, games, schoolwork, chore charts, employee schedules, folders, bake sales, and more. Not for use in printers or copiers. 4 x 6 sheets. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 40115 |
| Manufacturer Name: | Universal Office Products |
| Supplier categories | Office, Labels & Stickers, Labels |
| Country of origin | MX |
| Unspsc | 55121606 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | 1000 Labels per Pack, 3/4" Diameter, Classifications, Color-Coding, Dot, Dots, Green, Identifications, Label, Labels, Mailrooms, Permanent, Receiving, Round, Self-Adhesive, Shipping, Stickers, Universal |
| Interpack Quantity Description | 28/Sheet, 36 Sheets/Pack |
| Global Product Type | Color-Coding Labels |
| Label Size - text | 0.75" dia |
| Labels Per Unit | 1,008 |
| Labels Per Sheet | 28 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Color Family | Green |
| Sheets Per Unit | 36 |
| Shape | Round |
| Material(s) | Paper |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Label Color(s) | Green |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Sheet (W x L) | 4 x 6 |
| Adhesive | Removable Self-Adhesive |
| Product Compostability Indicator | N |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 12.71172 |
| Height: | 0.75 |
| Length: | 7.25 |
| Shipping Dimensions: | 7.25" x 4.5" x 0.75" |
| Upc Code: | 00087547401156 |
| Case Cube: | 0.01416 |
| Weight: | 0.18 |
| Width/Diameter: | 4.5 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 22.01328 |
| Height: | 2.56 |
| Length: | 7.87 |
| Shipping Dimensions: | 7.87" x 4.13" x 2.56" |
| Case Cube: | 0.04815 |
| Weight: | 1.06 |
| Width/Diameter: | 4.13 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 14.51433 |
| Height: | 5.375 |
| Length: | 10.75 |
| Shipping Dimensions: | 10.75" x 7.5" x 5.375" |
| Upc Code: | 50087547401151 |
| Case Cube: | 0.25079 |
| Weight: | 3.64 |
| Width/Diameter: | 7.5 |





