Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Universal® Wirebound Message Books Two-Part Carbonless, 5 x 2.75, 4 Forms/Sheet, 400 Forms Total
Manufacturer Number: D2-48003
Number: UNV-48003
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
$19.73
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-48003 |
| Description: | Universal® Wirebound Message Books Two-Part Carbonless, 5 x 2.75, 4 Forms/Sheet, 400 Forms Total |
| Additional Information: |
Compact book comes with stop card to prevent write-through. Helpful form guides receptionist to gather the important details of calls. Duplicate remains in book as permanent record. White originals, yellow duplicates. Perforated to allow each message to be torn out and leave the copy in the book. Universal® Wirebound Message Books are great for taking messages and keeping track of calls while you're out or on another call. Helpful labeled form prompts the administrative assistant to gather all the important details of each call. The original copy is written on white paper, which is perforated so each message can be torn out individually. Black-print carbonless duplicates are printed on the yellow paper that remain in the book for keeping records. Comes with a stop card to prevent write-through. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | D2-48003 |
| Manufacturer Name: | Universal Office Products |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | Office, Forms, Recordkeeping & Reference Materials, Forms |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 14111526 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | Book, Documents, Duplicate, Form, Forms, Message, Message Forms/Books, Paperwork, Phone Call Message Book, Pre-Printed, Record-Keeping, Records, SPR02301, Telephone Message, Telephone Message Forms, Telephone Message Pads, UNIVERSAL, Wirebound |
| Print and Ruling Color(s) | Blue, Red |
| Cover Color(s) | Red |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Forms Per Page | 4 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Principal Heading(s) | Phone Call |
| Format Indicator | Book |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Copy Paper Color(s) | Canary |
| Color Family | White |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Form Type Details | Memo/Message |
| Sheet Size | 5.5 x 11 |
| Forms Per Page Layout | Vertical: Four Down |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Copy Types | Two-Part Carbonless |
| Forms per Pad/Book | 400 |
| Special Features | Value Pack—Stock Up and Save! |
| Form Size | 5 x 2.75 |
| Dated/Undated | Undated |
| Form Quantity (Total) | 400 |
| Global Product Type | Memo & Message Forms |
| Product Compostability Indicator | N |
| Paper Color(s) | White |
| Form Binding | Spiral Coil |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 21.57818 |
| Height: | 1.2 |
| Length: | 11.0 |
| Shipping Dimensions: | 11.0" x 6.0" x 1.2" |
| Upc Code: | 087547480038 |
| Case Cube: | 0.04583 |
| Weight: | 0.989 |
| Width/Diameter: | 6.0 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 23.69144 |
| Height: | 4.625 |
| Length: | 11.188 |
| Shipping Dimensions: | 11.188" x 6.625" x 4.625" |
| Upc Code: | 30087547480039 |
| Case Cube: | 0.19838 |
| Weight: | 4.7 |
| Width/Diameter: | 6.625 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 24.09653 |
| Height: | 10.438 |
| Length: | 14.313 |
| Shipping Dimensions: | 14.313" x 12.0" x 10.438" |
| Upc Code: | 50087547480033 |
| Case Cube: | 1.03749 |
| Weight: | 25.0 |
| Width/Diameter: | 12.0 |





