Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Universal® Wirebound Message Books Two-Part Carbonless, 5.5 x 3.88, 4 Forms/Sheet, 200 Forms Total
Manufacturer Number: D2-48005
Number: UNV-48005
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
$20.74
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-48005 |
| Description: | Universal® Wirebound Message Books Two-Part Carbonless, 5.5 x 3.88, 4 Forms/Sheet, 200 Forms Total |
| Additional Information: |
Compact book comes with stop card to prevent write-through. Helpful form guides receptionist to gather the important details of calls. Duplicate remains in book as permanent record. White originals, yellow duplicates. Perforated to allow each message to be torn out and leave the copy in the book. Universal® Wirebound Message Books are great for taking messages and keeping track of calls while you're out or on another call. Helpful labeled form prompts the administrative assistant to gather all the important details of each call. The original copy is written on white paper, which is perforated so each message can be torn out individually. Black-print carbonless duplicates are printed on the yellow paper that remain in the book for keeping records. Comes with a stop card to prevent write-through. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | D2-48005 |
| Manufacturer Name: | Universal Office Products |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | Office, Forms, Recordkeeping & Reference Materials, Forms |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 14111526 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | Book, Documents, Duplicate, Form, Forms, Important Message, Important Message Forms, Message, Message Forms/Books, Paperwork, Pre-Printed, Record-Keeping, Records, SPR02302, Telephone Message, Telephone Message Forms, Telephone Message Pads, UNIVERSAL, Wirebound |
| Form Quantity (Total) | 200 |
| Paper Color(s) | White |
| Forms per Pad/Book | 200 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Copy Paper Color(s) | Canary |
| Sheet Size | 11 x 8.25 |
| Principal Heading(s) | Important Message |
| Form Size | 5.5 x 3.88 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Color Family | White |
| Form Type Details | Memo/Message |
| Forms Per Page | 4 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Forms Per Page Layout | Horizontal/Vertical: Two Across, Two Down |
| Print and Ruling Color(s) | Blue, Red |
| Format Indicator | Book |
| Dated/Undated | Undated |
| Form Binding | Spiral Coil |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Global Product Type | Memo & Message Forms |
| Copy Types | Two-Part Carbonless |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Cover Color(s) | Red |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 25.34949 |
| Height: | 0.6 |
| Length: | 11.1 |
| Shipping Dimensions: | 11.1" x 8.7" x 0.6" |
| Upc Code: | 087547480052 |
| Case Cube: | 0.03353 |
| Weight: | 0.85 |
| Width/Diameter: | 8.7 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 33.63474 |
| Height: | 2.875 |
| Length: | 11.188 |
| Shipping Dimensions: | 11.188" x 8.625" x 2.875" |
| Upc Code: | 30087547480053 |
| Case Cube: | 0.16055 |
| Weight: | 5.4 |
| Width/Diameter: | 8.625 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 21.45307 |
| Height: | 9.938 |
| Length: | 18.813 |
| Shipping Dimensions: | 18.813" x 12.063" x 9.938" |
| Upc Code: | 50087547480057 |
| Case Cube: | 1.30517 |
| Weight: | 28.0 |
| Width/Diameter: | 12.063 |





