Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Universal® 10-Sheet Cross-Cut Shredder with Lockout Key 48110 10 Manual Sheet Capacity
Manufacturer Number: 48110
Number: UNV-48110
Add item to cart:
$300.02
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-48110 |
| Description: | Universal® 10-Sheet Cross-Cut Shredder with Lockout Key 48110 10 Manual Sheet Capacity |
| Additional Information: |
Commercial cross-cut shredder is designed for busy professionals. Shreds up to 10 sheets at 6.5 ft per minute. Lockout key. Runs up to four continuous minutes before cool down. Includes wastebasket bin with 5.5 gallon capacity. Shredder provides sufficient security (Level S3). Automatically stops and starts for convenience. Operates at a comfortable 70 dB noise level. Keep personal client and employee information secure with this Universal cross-cut shredder. The powerful blades reduce paper to small bits, making it nearly impossible to piece a sheet back together. The included lockout key prevents accidents by keeping this shredder from engaging when the key is in place, and with an operating noise level of 70 decibels, this Universal shredder functions quietly for a more peaceful workplace. Use the removable 5.5-gallon, bag-ready bin to collect paper waste until it's ready for disposal in the office dumpster. This Universal cross-cut shredder is compact enough that it fits neatly underneath a desk or in the corner of a cubicle. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 48110 |
| Manufacturer Name: | Universal Office Products |
| Supplier categories | Office, Shredders & Accessories, Shredders |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 44101601 |
| Shredder Run Time | 4 min |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Daily Usage Level | Light |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Bin Full Indicator | No |
| Compliance Standards | UL Listed |
| Auto Reverse on Jams | No |
| Model Name/Number | 48110 |
| Throughput (Sheets X Speed) | 65 |
| Wastebin Included | Yes |
| Manual Reverse Mode | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Color(s) | Black |
| Wastebin Capacity | 5.5 gal |
| Shredder Type | 10 Manual Cross-Cut |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Width | 14" |
| Sheet Capacity | 10 Manual |
| Recommended Shredder Users | 1 to 2 |
| Recommended Shred Bags 1 | Universal® 35947 |
| Recommended Shred Bags 2 | Universal® 35946 |
| Height | 17.4" |
| Separate Slots | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Shred Size (Inches) | 4/25" x 1 97/100" |
| Depth | 10.8" |
| Security Level (DIN 66399) | P-3 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Jam Prevention | No |
| Global Product Type | Cross-Cut Shredders |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Single Sheet Speed (Ft/Min) | 6.5 ft/min |
| Cut Type | Cross-Cut |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.44869 |
| Height: | 12.8 |
| Length: | 18.78 |
| Shipping Dimensions: | 18.78" x 16.26" x 12.8" |
| Upc Code: | 00087547000601 |
| Case Cube: | 2.2608 |
| Weight: | 16.84 |
| Width/Diameter: | 16.26 |





