Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Universal® 11-Sheet Cross-Cut Shredder 48111 Light-Duty 11 Manual Sheet Capacity
Manufacturer Number: 4351001
Number: UNV-48111
Add item to cart:
$285.91
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-48111 |
| Description: | Universal® 11-Sheet Cross-Cut Shredder 48111 Light-Duty 11 Manual Sheet Capacity |
| Additional Information: |
Shreds up to 11 sheets at a time into small cross-cut particles (Security Level P-4). Safety switch disables shredder for added protection. Quiet shredding for home and small offices. Also safely shreds staples, paper clips and plastic credit cards. Runs continuously for up to five minutes before a 30 minute cool down period is needed. Five-gallon waste bin with easy lift-off head. For personal use. Shreds up to 11 sheets at a time into small cross-cut particles (Security Level P-4). Safety switch disables shredder for added protection. Quiet shredding for home and small offices. Also safely shreds staples, paper clips and plastic credit cards. Runs continuously for up to five minutes before a 30 minute cool down period is needed. Five-gallon waste bin with easy lift-off head. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4351001 |
| Manufacturer Name: | Universal Office Products |
| Supplier categories | Office, Shredders & Accessories, Shredders |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 44101603 |
| Warranty | Manufacturer's limited warranty: one year for machine, one year for cutters. |
| Shredder Run Time | 5 min |
| Horsepower | 0.64 hp |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Daily Usage Level | Light |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Bin Full Indicator | No |
| Compliance Standards | CSA Approved, UL Listed |
| Auto Reverse on Jams | No |
| Model Name/Number | 48111 |
| Specialty Shredding | Credit Cards, Paper Clips, Staples |
| Throughput (Sheets X Speed) | 110 |
| Wastebin Included | Yes |
| Manual Reverse Mode | Yes |
| Product Compostability Indicator | N |
| Color(s) | Black |
| Wastebin Capacity | 5 gal |
| Shredder Type | 11 Manual Cross-Cut |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Width | 13.62" |
| Sheet Capacity | 11 Manual |
| Recommended Shredder Users | 1 |
| Recommended Shred Bags 1 | Universal® 35947 |
| Recommended Shred Bags 2 | Universal® 35945 |
| Height | 16.87" |
| Separate Slots | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Shred Size (Inches) | 5/32" x 1 9/16" |
| Depth | 9.37" |
| Security Level (DIN 66399) | P-4 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Jam Prevention | No |
| Global Product Type | Cross-Cut Shredders |
| Throat Width | 9" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Single Sheet Speed (Ft/Min) | 10 ft/min |
| Cut Type | Cross-Cut |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.00901 |
| Height: | 14.75 |
| Length: | 20.25 |
| Shipping Dimensions: | 20.25" x 16.56" x 14.75" |
| Upc Code: | 00087547000021 |
| Case Cube: | 2.86242 |
| Weight: | 28.65 |
| Width/Diameter: | 16.56 |





