Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Universal® Thermal Transfer Blank Shipping Labels Label Printers, 4 x 6, White, 1,000/Roll, Rolls/Carton
Manufacturer Number: 598342
Number: UNV-598342
Add item to cart:
$211.09
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-598342 |
| Description: | Universal® Thermal Transfer Blank Shipping Labels Label Printers, 4 x 6, White, 1,000/Roll, Rolls/Carton |
| Additional Information: |
Print clear, accurate, and legible mailing, shipping, or product labels with ease. Ideal for printing shipping labels, barcodes, and product descriptions. Adheres quickly and easily to shipping materials or products without adhesive. Non-perforated labels on a 3" core. Compatible with label makers. Print clear, accurate, and legible mailing, shipping, or product labels with ease. No need to worry about handwriting, smudging, or writing on uneven surfaces. The peel and stick labels adhere quickly and easily to shipping materials or products without adhesive. Non-perforated labels on a 3" core. The thermal transfer labels stay in place after application. Compatible with label printers. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 598342 |
| Manufacturer Name: | Universal Office Products |
| Case count | 4 RL |
| Supplier categories | Office, Labels & Stickers, Labels |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 55121605 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | Classifications, Identifications, Label Maker Suppy, Label Makers, Label Tape, Mailrooms, Receiving, Shipping, Stickers, Universal |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Labels Per Roll | 1,000 |
| Label Size - text | 4 x 6 |
| Shape | Rectangular |
| Material(s) | Paper |
| Color Family | White |
| Product Compostability Indicator | N |
| Rolls Per Unit | 4 |
| Interpack Quantity Description | 1,000/Roll, 4 Rolls/Carton |
| Adhesive | Permanent Self-Adhesive |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Labels Per Unit | 4,000 |
| Label Color(s) | White |
| Case Count | 4 RL |
| Labels Across | 1 |
| Machine Compatibility | Label Printers |
| Global Product Type | Address/Shipping Labels |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 21.17647 |
| Height: | 8.5 |
| Length: | 16.0 |
| Shipping Dimensions: | 16.0" x 9.0" x 8.5" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 0.70833 |
| Weight: | 15.0 |
| Width/Diameter: | 9.0 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 21.17647 |
| Height: | 8.5 |
| Length: | 16.0 |
| Shipping Dimensions: | 16.0" x 9.0" x 8.5" |
| Case Cube: | 0.70833 |
| Weight: | 15.0 |
| Width/Diameter: | 9.0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 21.17647 |
| Height: | 8.5 |
| Length: | 16.0 |
| Shipping Dimensions: | 16.0" x 9.0" x 8.5" |
| Upc Code: | 400365983428 |
| Case Cube: | 0.70833 |
| Weight: | 15.0 |
| Width/Diameter: | 9.0 |





