Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Universal® Deluxe Desktop Laminator Two Rollers, 9" Max Document Width, 5 mil Thickness
Manufacturer Number: 84600
Number: UNV-84600
Add item to cart:
$124.41
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-84600 |
| Description: | Universal® Deluxe Desktop Laminator Two Rollers, 9" Max Document Width, 5 mil Thickness |
| Additional Information: |
Perfect for laminating documents in any school or office. This machine is compatible with 3-5 mil hot lamination pouches and self-adhesive cold lamination pouches. User friendly controls makes laminating easy (ON/OFF, ready light, and cold/hot lamination). Jam release lever makes it easy to recover jammed and misfed documents. Slim profile allows for easy portability and storage. Perfect for laminating documents in any school or office. This machine is compatible with 3-5 mil hot lamination pouches and self-adhesive cold lamination pouches. The user-friendly controls make laminating easy. Clearly identifiable switches for ON/OFF and hot or cold lamination. The jam release lever makes it easy to recover jammed and misfed documents. Slim profile allows for easy portability, storage, and desktop use. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 84600 |
| Manufacturer Name: | Universal Office Products |
| Supplier categories | Technology, Laminator & Laminator Supplies, Laminators |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44102801 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Product Compostability Indicator | N |
| Warm-Up Time | 3 to 5 min |
| Electric/Manual/Battery | Electric |
| Maximum Document Size | 9" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Laminator Supply Type | Hot/Cold |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Thermal Pouch Laminators |
| Depth | 5.75" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Document Thickness | 5 mil |
| Package Includes | (10) 3 mil Laminating Sheets |
| Number of Rollers | 2 |
| Portable | Y |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 13.75" |
| Anti-Jam Features | Manual Release |
| Frequency | 60 Hz |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Laminating Speed | 9.8" per min |
| Adjustability Features | Two Temperature Settings |
| Auto Shut-Off | N |
| For Use With | Universal® Laminating Pouches |
| Use Rating | Moderate |
| Voltage | 120 V |
| Height | 3" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 16.14464 |
| Height: | 6.969 |
| Length: | 20.866 |
| Shipping Dimensions: | 20.866" x 18.622" x 6.969" |
| Upc Code: | 50087547846006 |
| Case Cube: | 1.56708 |
| Weight: | 25.3 |
| Width/Diameter: | 18.622 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 16.96677 |
| Height: | 3.35 |
| Length: | 14.37 |
| Shipping Dimensions: | 14.37" x 6.22" x 3.35" |
| Upc Code: | 087547846001 |
| Case Cube: | 0.17328 |
| Weight: | 2.94 |
| Width/Diameter: | 6.22 |





