Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Universal® Copier Mailing Labels Copiers, 1 x 2.81, White, 33/Sheet, 100 Sheets/Box
Manufacturer Number: 90102
Number: UNV-90102
Add item to cart:
$68.19
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-90102 |
| Description: | Universal® Copier Mailing Labels Copiers, 1 x 2.81, White, 33/Sheet, 100 Sheets/Box |
| Additional Information: |
Easy, error-proof method for preparing packages, letters, and mailings. Printed master is copied and easily updated. Labels stay on and apply quickly and easily. For use with copiers and printers. 8.5 x 11 sheets. Templates available online and in popular software. Print clear, accurate, and legible mailing and shipping labels with ease. No need to worry about handwriting, smudging, or writing on uneven surfaces. The peel and stick labels adhere quickly and easily to shipping and mailing materials without adhesive. The labels stay in place after application. Templates available online or in popular office software. Compatible with copiers and most printers. 8.5 x 11 white sheets. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 90102 |
| Manufacturer Name: | Universal Office Products |
| Supplier categories | Office, Envelopes & Mail Supplies, Address Labels |
| Country of origin | MX |
| Unspsc | 55121605 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | 1 x 2-3/4, 100 Sheets per Box, Address, Address Labels, BSN26131, Bright White, Bulk Pack, Classifications, ELI26050, For Copiers, Identifications, Label, Labels, Mailing, Mailrooms, Postal, Receiving, Self-Adhesive, Shipping, Stickers, Universal |
| Machine Compatibility | Copiers |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Material(s) | Paper |
| Interpack Quantity Description | 33/Sheet, 100 Sheets/Box |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Label Size - text | 1 x 2.81 |
| Adhesive | Permanent Self-Adhesive |
| Color Family | White |
| Sheet (W x L) | 8.5 x 11 |
| Labels Per Unit | 3,300 |
| Labels Per Sheet | 33 |
| Label Color(s) | White |
| Global Product Type | Address/Shipping Labels |
| Shape | Rectangular |
| Sheets Per Unit | 100 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 40.32515 |
| Height: | 1.1 |
| Length: | 11.2 |
| Shipping Dimensions: | 11.2" x 8.8" x 1.1" |
| Upc Code: | 00087547901021 |
| Case Cube: | 0.06274 |
| Weight: | 2.53 |
| Width/Diameter: | 8.8 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 45.86591 |
| Height: | 8.1 |
| Length: | 12.0 |
| Shipping Dimensions: | 12.0" x 9.38" x 8.1" |
| Upc Code: | 50087547901026 |
| Case Cube: | 0.52763 |
| Weight: | 24.2 |
| Width/Diameter: | 9.38 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 40.38843 |
| Height: | 1.1 |
| Length: | 11.2 |
| Shipping Dimensions: | 11.2" x 8.8" x 1.1" |
| Upc Code: | 087547901021 |
| Case Cube: | 0.06274 |
| Weight: | 2.534 |
| Width/Diameter: | 8.8 |

0
