Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Victor® High Rise™ Height Adjustable Standing Desk with Keyboard Tray 31" x 31.25" 5.25" to 20", Gray/Black
Manufacturer Number: DCX710G
Number: VCT-DCX710G
Add item to cart:
$592.21
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | VCT-DCX710G |
| Description: | Victor® High Rise™ Height Adjustable Standing Desk with Keyboard Tray 31" x 31.25" 5.25" to 20", Gray/Black |
| Additional Information: |
Height adjustable sit-stand desk converter allows for correct ergonomic posture while working. Transforms any sit-down desk into either a sitting or standing desk. Gas spring system allows for smooth and stable height adjustment with a light squeeze of the levers. Raises straight up and down. Sleek wood construction. Large and deep desk surface provides plenty of space for monitors, work materials and other necessities. Deep removable keyboard tray provides ample room for keyboard and mouse. Includes slots on keyboard tray for phone, tablet or writing utensils. Grommet hole at rear of upper work surface to accommodate a through-hole style monitor mount. Simple solution to a common workplace problem—too much sitting. Studies show that sitting for prolonged periods of time is detrimental to your health. Sleek wood construction and a durable laminate coating provide years of use with a modern style. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | DCX710G |
| Manufacturer Name: | Victor Technology® Brands |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Sit-Stand Desks |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 56111500 |
| Warranty | Manufacturer's limited three-year warranty. |
| Keywords | Sit Stand Desk, Sit-Stand Desk, Sit-Stand Desk Converter, Stand Up Desk, Stand Up Desk Converter, Standing Desk, Standing Desk Converter |
| Worksurface Depth | 23" |
| Color Family | Gray |
| Overall Height (Max) | 20" |
| Package Includes | Assembly Hardware, Assembly Instructions, Assembly Tools |
| Number of Shelves | 0 |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Overall Depth (Max) | 31.25" |
| Weight (Fully Assembled) | 46.5 lb |
| Worksurface/Base Color | Gray/Black |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Keyboard Platform Depth (Min) | 13.75" |
| Worksurface Material | Wood |
| Lift Range (Max) | 20" |
| Shelf Depth | 14" |
| Series Name | Victor® DCX700 High Rise™ Collection |
| Pedestal Count | 0 |
| Base Material | Steel |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Keyboard Platform Depth (Max) | 14" |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Edge Detail Profile | Half Beveled |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | Yes |
| Worksurface Width | 31" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Shelf Width | 30" |
| Keyboard/Mouse Platform Color | Black |
| Keyboard Platform Width (Max) | 30" |
| Overall Width (Max) | 31" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Screen Size (Max) | 25" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Drawers | 0 |
| Overall Height (Min) | 5.25" |
| Global Product Type | Sit/Stand Desk-Mounted Adjustable-Height Desks |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.60969 |
| Height: | 21.0 |
| Length: | 31.5 |
| Shipping Dimensions: | 31.5" x 31.0" x 21.0" |
| Upc Code: | 014751007102 |
| Case Cube: | 4.01389 |
| Weight: | 46.6 |
| Width/Diameter: | 31.0 |





