Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Victor® High Rise™ Height Adjustable Standing Desk with Keyboard Tray 36" x 31.25" 5.25" to 20", Gray/Black
Manufacturer Number: DCX760G
Number: VCT-DCX760G
Add item to cart:
$591.16
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | VCT-DCX760G |
| Description: | Victor® High Rise™ Height Adjustable Standing Desk with Keyboard Tray 36" x 31.25" 5.25" to 20", Gray/Black |
| Additional Information: |
Height adjustable sit-stand desk converter allows for correct ergonomic posture while working. Transforms any sit-down desk into either a sitting or standing desk. Gas spring system allows for smooth and stable height adjustment with a light squeeze of the levers. Raises straight up and down. Sleek wood construction. Large and deep desk surface provides plenty of space for monitors, work materials and other necessities. Deep removable keyboard tray provides ample room for keyboard and mouse. Includes slots on keyboard tray for phone, tablet or writing utensils. Grommet hole at rear of upper work surface to accommodate a through-hole style monitor mount. Simple solution to a common workplace problem—too much sitting. Studies show that sitting for prolonged periods of time is detrimental to your health. Sleek wood construction and a durable laminate coating provide years of use with a modern style. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | DCX760G |
| Manufacturer Name: | Victor Technology® Brands |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Sit-Stand Desks |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 56111500 |
| Warranty | Manufacturer's limited three-year warranty. |
| Keywords | Sit Stand Desk, Sit-Stand Desk, Sit-Stand Desk Converter, Stand Up Desk, Stand Up Desk Converter, Standing Desk, Standing Desk Converter |
| Keyboard/Mouse Platform Color | Gray |
| Package Includes | Assembly Hardware, Assembly Instructions, Assembly Tools |
| Worksurface Width | 36" |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Lift Range (Max) | 20" |
| Base Material | Steel |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Keyboard Platform Width (Max) | 36" |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | Yes |
| Worksurface Material | Wood |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Color Family | Gray |
| Overall Width (Max) | 36" |
| Series Name | Victor® DCX700 High Rise™ Collection |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Keyboard Platform Width (Min) | 35" |
| Overall Height (Min) | 5.25" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Keyboard Platform Depth (Max) | 14" |
| Weight (Fully Assembled) | 49 lb |
| Global Product Type | Sit/Stand Desk-Mounted Adjustable-Height Desks |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Depth (Max) | 31.25" |
| Worksurface/Base Color | Gray/Black |
| Shelf Width | 36" |
| Keyboard Platform Depth (Min) | 13.75" |
| Worksurface Depth | 23" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Edge Detail Profile | Half Beveled |
| Overall Height (Max) | 20" |
| Pedestal Count | 0 |
| Shelf Depth | 14" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Screen Size (Max) | 27" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 13.06891 |
| Height: | 8.0 |
| Length: | 38.5 |
| Shipping Dimensions: | 38.5" x 25.5" x 8.0" |
| Upc Code: | 014751007607 |
| Case Cube: | 4.54514 |
| Weight: | 59.4 |
| Width/Diameter: | 25.5 |





