Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Paper & Printable Media > Copy Paper
Office Supplies > Paper & Printable Media > Office Paper
Office Supplies > Paper & Printable Media > Office Paper
xerox™ Vitality™ Multipurpose Printer Paper Print 92 Bright, 20 lb Bond Weight, 8.5 x 11, White, 500/Ream, 10 Reams per case.
Manufacturer Number: 3R02047
Number: XER-3R02047
Add item to cart:
$302.98
/ Case
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Case* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | XER-3R02047 |
| Description: | xerox™ Vitality™ Multipurpose Printer Paper Print 92 Bright, 20 lb Bond Weight, 8.5 x 11, White, 500/Ream, 10 Reams per case. |
| Additional Information: |
Versatile paper that is good for most jobs. Features ColorLok® technology for bolder blacks and vivid colors with inkjet printing. Perfect for giving documents a crisp, professional look. 99.99% jam free on high speed digital printing equipment. Multipurpose printer paper is versatile and good for most jobs. Features ColorLok® technology for bolder blacks and vivid colors with inkjet printing. Perfect for giving documents a crisp, professional look. Performance guaranteed. 99.99% jam free on high-speed digital printing equipment. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 3R02047 |
| Manufacturer Name: | Xerox Corporation |
| Replaces: | XER-3R020473 |
| Color | White |
| Case count | 10 RM |
| Supplier categories | Office, Paper & Printable Media, Office Paper |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 14111507 |
| Keywords | Xerox, 20-lb., 500 Sheets per Ream, 8-1/2 x 11, Business, Business 4200 Multipurpose Paper;Copy/Print/Fax/Typewriter Office Paper;Copy Paper, Business Paper, Copier, Copier Paper, Copy Paper, Desktop Publishing Papers, Inkjet, Inkjet Paper, Inkjet Printer Paper, Laser, Laser Paper, Laser Printer Paper, Letter Size, Multipurpose Paper, Office Paper, Office/Laser/Copier, Paper, White, Xerographic, Xerographic Paper, Xerox |
| Global Product Type | Copy/Office Paper Sheets |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Brightness Rating (US) | 92 |
| Sheet/Roll Size | 8.5 x 11 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Machine Compatibility | Copiers, Fax Machines, Inkjet Printers, Laser Printers, Typewriters |
| Color Family | White |
| Paper Grade (gsm) | 75 gsm |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Paper Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Case Count | 10 RM |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Sheets Per Unit | 500 |
| Brightness Rating (International) | 106 |
| Unit: Case | |
| Unit: | Case |
| Pack: | 40/Pallet |
| Density: | 40.51408 |
| Height: | 10.5 |
| Length: | 18.1 |
| Shipping Dimensions: | 18.1" x 11.5" x 10.5" |
| Upc Code: | 814653028423 |
| Case Cube: | 1.26129 |
| Weight: | 51.1 |
| Width/Diameter: | 11.5 |
| Unit: Ream | |
| Unit: | Ream |
| Pack: | 10/Case 400/Pallet |
| Density: | 42.71314 |
| Height: | 2.0 |
| Length: | 11.0 |
| Shipping Dimensions: | 11.0" x 8.5" x 2.0" |
| Upc Code: | 095205320466 |
| Case Cube: | 0.11706 |
| Weight: | 5.0 |
| Width/Diameter: | 8.5 |
| Unit: Pallet | |
| Unit: | Pallet |
| Density: | 792.83115 |
| Height: | 5.0 |
| Length: | 46.5 |
| Shipping Dimensions: | 46.5" x 35.0" x 5.0" |
| Upc Code: | 095205320473 |
| Case Cube: | 1.26129 |
| Weight: | 999.99 |
| Width/Diameter: | 35.0 |

0
