Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
LYSOL® Brand Disinfecting Wipes, Lemon and Lime Blossom, White, 7 x 8, 80/Canister, 6 Canisters/Case
Manufacturer Number: 19200-77182
Number: RAC-77182
Add item to cart:
$63.12
/ Case
in stock
Product Details |
Case* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | RAC-77182 |
| Description: | LYSOL® Brand Disinfecting Wipes, Lemon and Lime Blossom, White, 7 x 8, 80/Canister, 6 Canisters/Case |
| Additional Information: |
Bleach- and alcohol-free, premoistened disinfecting wipes. Each thick, pre-moistened wipe kills 99.9% of viruses and bacteria on hard nonporous surfaces when used as directed. Ideal for cleaning, disinfecting and deodorizing. Use on kitchen counters, appliances, stove tops, cabinets, floors, garbage cans, toilet exteriors, bathtubs and sinks.Six canisters of 80 wipes each |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 77182 |
| Manufacturer Name: | Reckitt Benckiser |
| Hazardous: | No |
| Replaces: | RAC-61075 |
| Case count | 6 Each |
| Supplier categories | Maintenance & Breakroom, Cleaning Products, Towels & Wipes |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 47131803 |
| Keywords | Citrus, Cleaning, Cloths, Deodorizing Wipes, Disinfecting Wipes, Drying Materials, Jan/San, Janitorial, Lysol Disinfecting Wipes, Maintenance, Pre-Moistened Wipes, RECKITT BENCKISER, Sponges, Swabs, Towelettes, Towels & Wipes, Towels & Wipes-Wet Wipes |
| Material(s) | Cloth |
| Dirt Types | Virucidal |
| Length | 8" |
| Number of Plies | 1 |
| Case Count | 6 Each |
| Chemical Compound | Alkyl (50%C14, 40%C12, 10%C16) dimethyl benzyl ammonium chlorides |
| Global Product Type | Towels & Wipes-Cleaner/Detergent Wet Wipe |
| Applicable Material | Wood |
| Application | Toilets |
| Width | 7" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Value Pack |
| Packaging | Canister |
| Compliance Standards | California Proposition 65 Compliant |
| Scent | Lemon & Lime Blossom® |
| Towel/Wipe Type | Disinfecting Wipes |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 80 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Unit Pack: | 6 |
| Pack: | 6/Case |
| Density: | 17.37537 |
| Height: | 8.438 |
| Length: | 4.375 |
| Shipping Dimensions: | 4.375" x 4.375" x 8.438" |
| Upc Code: | 00019200771825 |
| Case Cube: | 0.09347 |
| Weight: | 1.624 |
| Width/Diameter: | 4.375 |
| Unit: Case | |
| Unit: | Case |
| Density: | 15.24278 |
| Height: | 8.78 |
| Length: | 13.23 |
| Pallet Quantity: | 75 |
| Shipping Dimensions: | 13.23" x 8.9" x 8.78" |
| Upc Code: | 10019200771822 |
| Case Cube: | 0.59766 |
| Weight: | 9.11 |
| Width/Diameter: | 8.9 |

0





